EN İYİ KENTLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :06.10.2022 09:16

Yaşamın olduğu her yer iyidir,güzeldir. Bu daima böyledir.. Güzel ve yaşanabilir nitelikte oldukları için bu yerler “yerleşim” bölgesi olur. Tarihler öncesinde başlayan bu konu hep gelişerek ilerledi. Önce,köyler,kasabalar kuruldu. Daha sonra şehirler. Onları metrepol,büyükşehirler izledi. Hayatı kolaylaştıran ve temel konulara erişimi daha kolay olan yerledir bunlar. 

 

Dünyada,en yaşanabilir kentler sıralamasını geçen bir makalemizde yazmıştık. Bu yazımızda güzel ülkemizin güzel şehirlerinden söz etmeye çalışacağız. Yabancı bir derginin bu konuda yaptığı araştırmaya göre,ülkemizde ilk sırada İSTANBUL yer alıyor. Onu Ankara ve İzmir izliyor. Bu araştırmada,”yaşamak ve çalışmak “ için koşulların ön plana çıktığı yazılmış. 

Derginin yaptığı araştırmada ilk ona giren şehirler şöyle sıralanmış:1-İstanbul 2-Ankara 3-İzmir 4-Tekirdağ 5-Kocaeli 6-Antalya 7-Yalova 8-Bursa 9-Eskişehir 10 Trabzon.. Böyle sıralama oluşmuş. Bizim güzel kentimiz Hatay,burada 30.sırada yer almış.81 il arasında 30.sırada yer bulan Hatay’ın daha da yukarılarda yer alması gerektiğine inanıyoruz. 

Hatay’ın tarihi ve kültürel varlıkları ve doğal zenginlikleri ile ilk ona girmesi gerektiğini belirtelim. Biz,bunun böyle olması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Araştırmayı yapanlar,Hatay’ı tam olarak tanımamış ve incelememiş olabilirler. Umarız,gelecek dönemlerde yöremizi en iyi şekilde tanımaya çalışırlar. Hatay,ilk onda yer almalıdır.. 

İnsanın yaşadığı yeri daha bir güzelleştirdiğini bir kez daha söylemekte fayda var. Şehirleri de insan daha bir yaşanır hale getiriyor. Daha bir güzelleştiriyor. İnsanın varlığı yaşama ve yaşanılan yerlere hayat vermeye devam ediyor. İnsanın olmadığı hiçbir yer güzel olamaz!. HUZURLU VE MUTLU GÜNLER DİLERİZ...