DÜNYANIN KENTLERİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :18.07.2022 10:53

İnsanın yaşadığı her yerin ayrı bir güzelliği vardır. İnsan nerede rahat ve huzurlu yaşıyorsa,orası onun için her şeyden önemlidir. Bu kural,senelerdir hep vardı. Bundan sonra da olacak!. Fakat,genel anlamda,genel kriterlerde,hatta detaylarda olan "toplu yaşam alanları" bulunuyor. Bunlar,en çok kentlerde yoğunlaşmış durumda. Onun için oradaki hayat,devamlı bir araştırma konusu olmuştur..

 

Dünyanın en iyi şehirlerinin sıralaması ve yeri güncellendi. Yeni yapılan bu araştırmada toplamda 53 şehir tespit edilmiş oldu. “Dünyanın En İyi Şehirleri” arasında bizim güzel ülkemizden İstanbul da yer almaktadır. Söz konusu bu araştırma çalışmasında özellikle metrepol kentler göz önünde bulundurulmuş.Oradaki yaşam geniş bir şekilde ele alınmış.

 

Yapılan bu araştırmada;sanayi,ticari ve ekonominin yanında,sosyal hayat,sanat etkinlikleri,ulaşım,iletişim,trafik ve toplumsal hayat ilk sıralarda yer almıştır.Elbette turizm de!. Turizmin hemen her konusu bu araştırmada önemli olmuştur. Bir de "tanılmışlık" düzeyi de etki etmiştir. Bütün bunlar yan yana geldiğinde ilk 10 şehir şöyle sıralandı:

 

Chicago(ABD) Edinburgh(İskoçya) Medellin (Kolombiya) Glasgow (İskoçya) Amsterdam (Hollanda) Prag (Çekya) Marakeş(Fas) Berlin (Almanya) Montreal (Kanada) ve Kopenhag (Danimarka)..  Bizim güzel kentimiz İstanbul,kendine 50. Sırada yer bulmuştur. İlerdeki zamanlarda ve yıllarda İstanbul’un ilk sıralara doğru gideceğini söylemek mümkün. Hatta diğer kentlerimiz de zamanla bu listeye girebilir.

İnsan için yapılan hemen her önemli çalışma mutlaka olumlu bir şekilde karşılığını bulacaktır. Bu yerleşim alanları ve diğer konular için de geçerlidir. Hayatı daha bir yaşanır hale getiren insanın kendisidir. İnsanın varlığıdır. Bütün güzellikler insanın mutluluğu için olmalıdır. İnsanla her şey güzel!. GÜZELLİKLERLE DOLU YARINLAR DİLERİZ!