DÜNYA TURİZMİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :10.06.2022 09:32

Yaz aylarında devamlı yükselen bir trend çizen turizm,bu sezon daha farklı olmaya başladı. Son iki yıldaki “Pandemi” nedeniyle bir durgunluk geçiren bu önemli sektör,şimdi, tam olarak atağa kalkmış durumda. Yaz mevsiminin sıcak havasında artık onun rüzgarları iyice esmeye başladı. Bütün dünyada,yükselmeler ve ilerlemeler gösteren bu sektör,diğerlerini de canlandırıyor.

“Turizm Dünyasında” ilk sırada yer alan ülkeler şöyle açıklanmış.(2017 yılına göre) 1-Fransa 86.9 milyon turist  2-İspanya 81.8 milyon turist  3-ABD 75.9 milyon turist 4-Çin 60 milyon turist.. Bu ülkeleri,İtalya-Japonya-Brezilya ve İngiltere izlemiş. Bizim güzel ülkemiz,bu tabloda 11.sırada yer almaktadır. Biz inanıyoruz,ülkemiz daha da ilerleyecek ve ilk sıralarda yer alacaktır.

 

Güzel ülkemizde en çok turist çeken İlleri de burada yazmak istiyoruz. (Giriş sıralarına göre) 1-İstanbul  2-Antalya  3-Muğla  4-Edirne ve 5-Artvin olmuş. Bölge olarakta ilk sırada Akdeniz,ikinci sırada ise,Ege Bölgesi yer almaktadır. Akdeniz ve Ege’de “Deniz turizmi” Karadeniz’de ise “Yayla turizmi” ön plana çıkıyor.Diğer bölgelerimizde de önemli turistik yerlerin bulunduğunu belirtelim.

 

Sadece bu aylarda değil,yılın tüm aylarında bu sektörün devamlı olması için yoğun çabalar harcanıyor. Yılın 12 ayını kapsayacak şekilde çalışmalar,planlar ve projeler yapılıyor. Bunun için çeşitli tanıtım ve etkinlikler de hız kesmeden devam etmektedir. “Dünya Turizmi” hem ekonomik,hem ticari,hem de sosyal ve kültürel bir sektör haline gelmiştir.

 

Geleceğin dünyasında çok önemli yerlerde olacak olan bu sektör için ulaşımın,iletişimin ve medyanın da ayrı bir yeri olduğunu görmekteyiz. Doğal,tarihi ve kültürel eserler,güzellikler artık bütün dünyaya açılmış durumda. Dünya,turizmle daha bir güzel!. SAYGILARIMIZLA!.