DÜNYA SANAT GÜNÜ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :21.04.2022 10:35

Sanata dair yazılan,yapılan her şey devamlı geleceğe akıp,gider. O,geçmişten geleceğe uzanan güzellikleri içinde barındırır hep!. Onun olduğu yerde,olduğu her alanda,devamlı ümitler vardır. Ümidin sanatıdır o!. Sanatın ümidi!. Onun en önemli özelliğinden biri,yaratıcılıksa,ümitler ve özlemler için de bu geçerlidir. Bu güzelim duygular,onunla doğup,gelişip ilerlerler.

 Geçen hafta 15 Nisan’da,”Dünya Sanat Günü” kutlanmıştır. Dünyanın en ünlü Ressamlarından biri olan Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan tarihi,tüm dünyada,”Sanat Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 2012 yılından itibaren,bu anlamlı gün için çeşitli sanatsal etkinlikler yapılmaktadır. Gelecek yıllarda da bu kutlamaların devam edeceği belirtiliyor.

 Özellikle,resim sanatı için gayet önem arz eden söz konusu günde yapılan tüm etkinliklerde doğal çizgilerle yeni çalışmaların ön plana çıktığını görmekteyiz. Yeni sanatçıların da katıldığı sergiler bugün için en önemli etkilik olarak yerini almıştır. Ayrıca,sanatın tanımı ve tarihçesi hakkında da çeşitli bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Tarih ve sanat iç içeydi!.

 Doğal olan her şeyde,devamlı sanatın ve yaratıcılığın olduğunu belirtmek lazım. Bununla eserlerin anılması,tanıtılması gayet olumlu oluyor. Sanatçıların meydana getirdiği her eserde,doğanın,doğallığının bulunması ayrı bir öneme sahiptir. Duygu ve düşüncelerin eserlere,yapıtlara yansıması,hayat bulması gayet yerindedir. ESERLER,HAYATIN KENDİSİDİR.

 Yaşamın,doğanın bütün güzelliği sanata,sanatın bütün yaratıcılığı ve anlamı da hayata yansıması anlatılmaz olağanüstü güzelliktedir. Yazılarda,kitaplarda,edebi eserlerde bu güzelliği en iyi şekilde sanatçılar anlatıyor. Onlar,sevgiyi de çok anlamlı eserleriyle anlatmaya devam ediyorlar.. GÜZEL VE MUTLU GÜNLER DİLERİZ!.