DOSTLUK ÜZERİNE

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :24.06.2022 11:20

Hayatın içinde bir çok temel ve özel değerler vardır. Bunların başında “Dostluk” gelir. Onu,her zaman ayrı bir yere koymak lazım. Ömür boyunca aranan,özlenen bir özelliği var onun. “Dostça” denilen kavram işte böyle doğup gelişiyor. Burada,faydalı olmak,iyilik yapmak ön plandadır. Her insanın da bu ve buna benzer anlamlara ihtiyacı vardır.

 

Dostluğun zamanı yok. Aslında,yeri de yok.. O,her yerde ve her zamanda olabilir,gelişebilir. İnsansal ilişkilerde,toplumsal konularda devamlı olması gereken bu kavramın bir çok yararı da vardır.Bunun için yapıtlarda,eserlerde bir çok yazılar ve yorumlar mevcuttur. Hemen hepsinde,yaşam için onun ne kadar önemli olduğu net bir şekilde vurgulanmaktadır.

“Dost,Acı Söyler..” Derken,onun gerçeği söylediği anlatmaya çalışılıyor. Gerçekler,bazen acı olabiliyor!.. Fakat,burada tam izah edilmeye çalışılan konu “Gerçek Dostluk” olsa gerek.  Onun ne kadar hayatın içinde olduğunu,hayatta ne kadar gerekli olduğunu net olarak ortaya koyuyor. O,devamlı özenle korunup yaşatılması gereken manevi bir değerdir.

“Dostluk” arkadaş-yar anlamına da geliyor. Hatta en iyi limanlardan biridir de denilebilir. Karşılıklı ciddiyet ve anlayış ile bir ömür boyu sürebilecek olan bu değerin içinde SEVGİ de vardır. Kardeşlikte.. Saygı da!. Bunların içinde gelişip,serpilen hemen her dostluk,ayrı bir değere sahiptir.Onun için bu anlamlı ve güzel değerlere her zaman sahip çıkmak gerekir.

İçinde sevginin olduğu her konu,her kavram,her söz,her mevsim,her an özlenen bir durumdur. Yaşandıkça daha bir anlam kazanan bunun gibi değerler,başarı,verim ve huzur da getirir insana. Bu,yıllar önce böyleydi. Yıllar sonra da böyle olacak hep!. Dostça,kardeşçe yaşamak ne güzel!. DÜNYANIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİNİN SİZLERİN OLMASI DİLEĞİYLE..