DOĞA VE BİLİM

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :05.10.2022 09:31

Doğa kadar güzel bir şey yok!. Zira o,bütün güzelliklerin temelini oluşturur. Eğer bir şey güzel ise,anlamlı ise bilin ki o,doğanın bir eseridir. Gün onunla başlar,ay onunla,mevsim onunla,yıl onunla!. Hasretler de!. Adeta yaşamı başlatan da odur.. Tabiatın varlıkları ve kaynakları bütün canlıların daha iyi yaşaması ve mutlu olması için daima hazır vaziyette.

 “Doğa’da Yalan Yok!.” Onun yalan söylediğini ve yaptığını hiç duydunuz mu? Gerçeğin ve esas dünyanın tam yeridir o. Bütün gerçekleri ve güzellikleri ondan öğrenmeliyiz. Başladığı andan itibaren onu izlemeye ve sevmeye her zaman devam etmeliyiz. Onun ilk ve son eserleri ile bütün yapıtları gelecek için,yarınlar için sevgiyi sunmaktadır.

 “Doğa’da Yanlış Yok!.” Doğanın yanlış yaptığını hiç gördünüz mü?. Tabiatın tamamı doğru yerde ve doğru zamanda akıp gitmeye devam eder. Hem de sırayla. Hem de sırasını hiç şaşırmadan.. Ona hayran olmamak içten değildir!. Bir saniye bile sekmeden ve sırasını kaybetmeden devam eden bir başka olgu var mıdır?. Özellikle mevsimlerin geçiş dönemi tam bir şenlik gibi oluyor!.

 Bilim de onun,doğanın bir eseridir. Bütün bilimsel konular,buluşlar,icatlar,deneyler ve çalışmalar hep doğanın içinde yapılıyor. Tabiat,bilime yol gösteriyor. Işık oluyor!. Bu alanda,geçmişte yapılan ve gelecekte yapılacak olan bütün bilimsel plan ve projelerin içinde mutlaka tabitta olacak. Bilim,onunla her gün daha bir ileriye gidiyor. Daha bir gelişiyor. 

 Sanatın da tabiattan esinlendiğini ve şekillendiğini söylemekte fayda var. Onu daha bir güzel yapan doğadır. Hayatı da!. Doğayı,onun varlıklarını,onun kaynaklarını ve onun çevresini devamlı korumalıyız. Devamlı sevmeliyiz!. Doğa ile sevgi bir bütündür. Mutlulukta!.  GÜZEL GÜNLER DİLERİZ!.