DİLEK VE TEMENNİLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :25.08.2022 10:23

Belikde dünyanın en güzel sözlerinin başında,dilek ve temenni gelir. İyi dileklerde bulunmak,saygı ile söylenen en temel cümlelerdir. Yaşamımız boyunca bu cümleleri devamlı kullanmak,karşıdaki insana böyle seslenmek gayet anlamlıdır. Nezaketin ve zerafetin de burada kullanıldığını belirtmek gerekir. En iyi hitap şekli budur,desek yeridir. Bunlar,dostluğun da temelini oluşturur. 

 

“Sağlıklar-Afiyetler ve Esenlikler” dilemek insani ve değerli bir hitap şeklidir. Günümüzde,kişisel ve toplumsal ilişkilerde devamlı dostluğu ve saygıyı ön plana çıkarmamız lazım. Bunların başında "sağlıklı olmayı" dilemek gelir. Zira o,bütün bir yaşamın en önemli öğesi durumundadır. Saygı ile yaklaşım yapıldığında bunun karşılığı mutlaka olacaktır. Hem de en iyi şekilde!. 

 

Bir şeyin,bir durumun gerçekleşmesini isteme,dileme;istek dilek.. Olarak tarif edilen bu konunun hayatımız boyunca devam ettiğini görmekteyiz. Sosyal konulardaki iş ve çalışma konularındaki söylemler böyle başlamalıdır. Hatta böyle bitmelidir.. “Günaydınlar” diyerek,güne nasıl başlıyorsak,böyle devam etmeliyiz hep!.Böylece gün ve hayat daha iyi geçer,daha iyi olur!. 

 

“En iyi dileklerimizi sunarız” diyerek karşıdaki insana hitap etmeye başlamanın bir çok önemi ve faydası vardır. Bir kere giriş bölümü böyle olmalı. Bu sohpetin ve insani ilişkilerin daha iyi geçmesini sağlayacaktır. Olumlu ve güzel bir hava ortaya çıkacaktır. Dostluklar pekişecek ve gelişecektir. Bu şekildeki konuşma,hal ve hareketler beraberinde başarıyı da getirebilir. 

 

Bu olumlu yaklaşım ve söylem karşıdaki insana da moral kaynağı olacaktır. Dostluğun,kardeşliğin en iyi tanımı budur.. En iyi dilekler,en güzel temenniler hep sizinle olsun!. Hayatınızdan saygı,sevgi ve dostluk eksik olmasın. Yaşamınız gün gibi güneş gibi olsun. BÜTÜN GÜZELLİKLER SİZLERİN OLSUN!