ÇEVRENİN GÖNÜLLÜ DOSTLARI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :27.05.2022 10:06

“Çevrenin Dostları” aynı anda yaşamın da dostudur.. Gönüllü olarak doğaya ve çevreye katkı yapan herkes,hayata da aynı desteği vermiş oluyor. Doğal yaşamın en iyi şekilde devam ettirilmesi için bu konuda yapılan,yapılmakta olan her çalışmaya,her çabaya herkesin destek vermesi gerekir. Çünkü,bu çevre bizim!. Bu doğa bizim.. Bu hayatta bizimdir!. 

Doğayla çevre ile iç içe yaşadığımıza göre,ona gereken önemi her yerde ve her koşulda vermeliyiz. Çevrenin korunması için öne çıkan bazı maddeleri şöyle sıraylabiliriz: Sürdürülebilir ulaşım araçlarını seçmek-Sürdürülebilir gıdaları seçmek-Sürdürülebilir enerji kaynaklarını seçmek-Gereksiz tüketimden kaçınmak-Yeniden kullanmak ve geri dönüşüm-Kimyasal maddeleri,su ve doğal kaynaklardan uzak tutmak.. Bir de,doğayı daha çok sevmek!. 

Bunların yanında;ürün olarak,geri dönüşüm malzemelerinden veya atık malzemelerden faydalanmak-Doğal kaynakları koruyan ürünleri seçmek-Enerji ve su tasarrufu sağlamak-Toplumun sağlığını gözetmek-Daha az tüketilen ürünleri seçmek;diye sıralamak mümkün. Doğanın kendisine özgül yapısını korumak ve kollamak görevini de eklemeliyiz. 

 

Gelecek nesillere daha iyi,daha yaşanır bir çevre bırakmak için bu ve buna benzer çalışmalara ara vermeden,ertelemeden devam etmeliyiz. Gönüllü olarak yapılan ve yapılacak olan bu konudaki her çalışma çok değerli olacaktır. Ayrıca,söz konusu doğa olunca hep beraber hareket etmenin faydaları saymakla bitmez. Devamlı gerekli bilgilendirme ve uyarılar da yapılmalıdır. 

Yıllar sonrasında da sürecek ve hiç bitmeyecek bu önemli konu,bütün canlılar için ayrı bir değer taşımaya devam edecektir. Doğayla,huzur içinde yaşamaktan daha güzel bir şey mi var? O halde,onu sürekli ilk sıraya koymak lazım. Onunla geçecek ömürler,böylece daha bir anlamlı ve daha bir güzel olacaktır. BÜTÜN GÜZELLİKLERİN SİZLERİN OLMASI DİLEĞİYLE!.