BOTANİK DÜNYASI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :01.11.2022 09:41

Yeryüzünde yetişen bitki ve ağaçların faydaları saymakla bitmez. Onlar tabiatın sunduğu en önemli değerler arasındadır. “Yeşil Bir Dünyanın” kendisidir,onlar.. Her mevsimin kendine özgü bitki çeşitlerinin bütün canlılar için vazgeçilmez konumunda olduğunu bir kez daha belirtelim. Dört mevsimde ayrı ayrı ortaya çıkarlar. Bunların en güzelini de ÇİÇEKLER oluşturur.. 

 

En büyük üretim alanı topraktır. Yeryüzüdür!. Bütün imalatların gerçek yeri ve temelidir onlar.Tabiatın gerçek yüzüdür.. İşte burada yetişen her bitki,artık bir bilim dalı ile incelenmeye başlanmıştır. Bitkilerde yapılan bütün bilimsel çalışmalara “Botanik” deniliyor. Bir başkan deyişle,bitki bilimi.. Bu bilim dalı,bitkilerin üretimini fizyolojik yapılarını ve her tür hayatsal faaliyetlerini inceler. 

Bir zamanlar tek başına bir bilim dalı olan Botanik,daha sonra Biyoloji bölümünün içinde ana bilim dalı halini almıştır. Kendine has özellikleriyle okullarda birer ders olarak okutulan Biyoloji ve Tarım kitaplarında bu konu geniş bir yer tutuyor. Gerçek doğal yapıları olduğu için de her zaman önemlerini ve hayattaki yerlerini korumuşlardır. Botanik,Doğanın Kendisidir!. 

Dünyanın oluşumundan başlayıp,Coğrafi zamanlara kadar gelişimini sürdüren Botanik,artık daha bilimsel ve daha çağdaş yöntemlerle yapılıyor. Bir de doğal ortamın dışında üretilen,süs bitkileri ve aromatik bitkiler bulunuyor. Son dönemlerde bu alanda çok yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Tabiatın içinde devamlı var olan bu güzel bitkiler,hayatı daha bir yaşanır hale geitiriyorlar.. 

Bitkisiyle,çiçeğiyle,ağacıyla,yaprağıyla,havasıyla ve özlemiyle biz,bir bütün olarak doğayı severiz. Onun insana huzur,rahatlık ve sevinç verdiğine inanıyoruz. Onun dünyası,insanlara devamlı mutlulukta getirir!. MUTLULUKLARIN EN GÜZELİ SİZLERİN OLSUN!.