BİR KİTAP GİBİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :09.11.2022 08:49

Hayatı bir kitap gibi yaşamak mümkün mü?. Daha doğrusu,kitapların içindekilerini yaşayabilir miyiz?. Orada yazılan,anlatılan her anlamlı ve her güzel konuyu kendi hayatımıza alabiliriz. Kendi dünyamıza!. Kitaplardaki dünyayı kendi dünyamız gibi görebiliriz. Yaşayabiliriz de!. Kitaplar,devamlı özlemleri ve ümitleri anlatır. Bu güzel değerler,hayatımızda da olsun!. 

“Kitap Gibi” hayat olur mu?. Herşeyiyle tam ve mükemmel.. Çok zor!. Ama,ona yakın bir yaşamı düşünmek mümkün. Bunun içinde,hayaller de vardır. Elbette “gerçek” daha farklıdır. Fakat,önce onu hayal etmek,sonra da yaşamaya çalışmak gerekir. Kitaptakine yakın!. Burada asıl olan,hayatı olduğu gibi kabul etmek. Mevsimiyle,yıllarıyla,hasretiyle,sevgisiyle!. 

Bu güzelim yaşamın,bir de "keder" tarafı vardır. Bunu belirtmeden geçmemek lazım. Onlar da hayatın içinde.. Her gün yenilenen dünyada "özlem dolu mutluluğu" aramakta bu yaşamın en önemli öğesidir. Bazen onu aramakla ömürler bile geçiyor. Tam burada şunu söyleyebiliriz:HAYAT,MEVSİMLERE BENZİYOR.. Mevsimlerdeki bir çok şey insan hayatına da yansıyor. 

Kitaplardaki,romanlardaki,öykülerdeki,şiirlerdeki hayat beklide tam olarak yaşanmıyor. Fakat,onlar yaşanması gereken hayatı en güzel şekilde tarif ederler,anlatırlar. Onlar yaşamın içinde var olan herşeyi en güzel ifadelerle dile getiriler. İsterler ki,yaşamın çoğunda onların yazdığı güzellikler olsun. İnsanlar daha çok sevsin hayatı. Daha çok mutlu olsunlar.. 

Gelecekteki bütün hayatlarda da buna benzer "özlemler" devamlı olacaktır. Sevgiye ve mutluluğa hasret hiç bitmez!. Güne hasret,güneşe hasret hiç bitmez. Kitaplar sürekli bunu yazar. Hayat,kitpların anlattığından bile daha güzeldir!.  DÜNYANIN VE HAYATIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ SİZLERİN OLSUN!