BAHARIN SANATI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :08.04.2022 10:38

Baharı yaşamadan yaza mı giriyoruz?. Bir mevsim olmadan başkası olmaz ki!. Onlar hep sırasıyla,gelirler,sırasıyla giderlerdi. Şimdi bir fark mı oldu acaba?. Baharla yaz aynı mevsim mi oluyor?.

İçinde bulunduğumuz aylarda,kültür ve sanat konuları,etkinlikleri diğerlerine göre biraz daha fazla. Eskiden yaz aylarında bu yöndeki aktivitelerde artışlar olurdu. Şimdi bu,bahar aylarına geçmiş durumda. Bahar,sanatın mevsimi oldu!.

Baharın kendine özgü bir çok özelliği var. Herşeyden önce “Doğa Uyanıyor” Havalar,havaların durumu değişiyor. Dallar çiçeklerle bezeniyor. İlk meyveler de bu aylarda oluşmaya başlıyor. İnsanlar için de bir yenileme oluyor,diyebiliriz. Özellikle duygularda!. İşte bütün bu farklı durum sanatı da etkiliyor. Doğanın coşkusuna sanatta ekleniyor. Doğa ve sanat yan yana!.

Festivallerin,fuarların,şenliklerin bu zamanda başladığını görüyoruz. "Çiçek Mevsimi" sanatın içinde de açıyor.. Yaza doğru akıp gitmekte olan bu zamanda sadece sanat yoktur,elbette!. Bu günlerde,verim daha da artıyor. Özlemler de öyle!. Bu aylarda daha çok mutlu oluyoruz,demiyoruz. Zira,mutluluğun günleri,ayları,yılları mevsimleri yoktur. O,devamlı ve her yerdedir..

Yıl boyunca da bu sanat etkinlikleri sürebiliyor. Fakat,en çok baharda ve yazda yapılmaktadır. Bir de özel günlerde. İlerdeki yıllarda ve dönemlerde,bunlara benzer aktivitelerin devamlı yapılması da gündeme. Sanatın yanında,kültürel ve sportif faaliyetler de yerini almaya devam edecektir. Bunların yanında sosyal yaşam için,sağlıklı yaşam için de etkinliklerde bulunulmaktadır.

Geleceğin dünyasında,yeni buluşlar ve bilimsel çalışmalar da hayatın içinde olmaya devam edecektir. Bir de,çalışma,üretme,topluma daha faydalı olma konuları süreklilik arz edecektir. İnsan yaşamının olduğu her yerde,devamlı baharlar,yazlar ve güzellikler olsun!. Sevgiyle,saygıyla ve hoşgörüyle hayatın içindeki yerimizi almaya devam etmeliyiz.