AŞIK VEYSEL YILI (Uzun İnce Bir Yoldayım!)

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :05.01.2023 11:58
  • Güncelleme Tarihi : 05.01.2023 18:26

“Uzun ince bir yoldayım/Gidiyorum gündüz gece/Bilmiyorum ne haldeyim/Gidiyorum gündüz gece.. Dünyaya geldiğim anda/Yürüdüm aynı zamanda/İki kapılı bir handa/Gidiyorum gündüz gece.. Uykuda dahi yürüyom/Kalmaya sebep arıyom/Gidenleri hep görüyom/Gidiyorum gündüz gece.. Kırk dokuz yıl bu yollarda/


Ovada dağda çöllerde/Düşmüşem gurbet ellerde/Gidiyorum gündüz gece.. Düşünülürse derince /Irak görünür görünce/Yol bir dakka miktarınca/Gidiyorum gündüz gece.. Şaşar Veysel işbu hale/Gah ağlayan gahi güle/Yetişmek için menzile

Gidiyorum gündüz gece.. AŞIK VEYSEL” 

"2023 yılı,"Aşık Veysel" Yılı İlan Edildi." 

Aşık Vevsel-Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 50’nci yıl dönümü olan 2023 yılı, ‘Aşık Veysel Yılı’ olarak ilan edilmiş oldu. UNESCO tarafından ilan edilen bu yıl,bütün dünyada aynı anda kutlanmış olacak. Sanat dünyası,Aşık Veysel’i bir kez daha anmış olacak. Zaten,hiç unutulmadı!. 

 

"Uzun ince bir yoldayım/Gidiyorum gündüz-gece/Bilmiyorum,ne haldeyim/Gidiyorum gündüz-gece.."  Bu dizeler,yıllardır yankılanıyor. Onun gönlünden bütün insanlığa doğru,sanat ve özlem dolu bir şekilde akıp gitmeye devam ediyor. Devam da edecek. Yıllar sonra da hem o,hem de onun şiirleri,eserleri ve türküleri devamlı yaşamış olacak. Devamlı hayatta olacak!. 

 

Bu çok önemli bir gelişme.. Sanatın ve sanatçının önemi ve değeri bir kez daha böylece ispatlanmış oluyor. Anlamını ve değerini hiçbir zaman kaybetmeyen dizeler ve eserler,yaşamın en güzel yerinde durmaya devam edecekler. Hayatı en güzel onlar anlatır. Onlar gösterir. Onlar yaşatır.. 

BİZDEN SİZLERE SAYGILAR!.