AKDENİZ’İN HAVASI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :21.10.2022 10:25

Dünyanın en güzel iklimlerinin başında Akdeniz gelir. Onun havası,günleri,ayları ve mevsimleri devamlı en güzel yerde dururlar. Akdeniz coğrafyasının yöresinin genelinde yaşam için oldukça önemli bir iklim mevcuttur. Bu özelliğiyle,tarihler boyunca en çok aranan "yerleşim bölgesi" olmuştur,Akdeniz.. Bir çok medeniyet burada,bu bölgede kurulmuştur.. 

Yıllık sıcaklık ortalamasının "18 derece" olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durumu bile ne kadar özel bir “Yaşam Alanı” olduğunu göstermektedir. Diğer özellikleriyle de çok rağbet gören ve çok anlamlı bir bölgedir. Dünyada nufus yoğunluğunun en yaşandığı önemli bir yer olarakta gösteriliyor. Sadece iklimi ile değil,doğal kaynakları ve coğrafi konumu ile de o başkadır!. 

Akdeniz bölgesinin hakkında bilgiler: “Akdeniz bölgesinin tamamı kıyı olduğundan,her yerinde tam olarak Akdeniz iklimi görülür. Yazlar,sıcak ve kurak geçer.Kışlar,yağışlı ve ılık.. En sıcak aylarda sıcaklık ortalaması 39-30 derece arasındadır. En soğuk aylarda ise 8-10 derece arasında oluyor. Yıllık ortalama sıcaklık derecesi ise 18..” Akdeniz'in havası böyledir!. 

Akdeniz’in çevresinde,Ege bölgesi kıyıları ve Marmara denizi etrafında "Akdeniz iklimi" görülür. Burada yaz ve kış mevsimlerindeki yağış miktarları arasında önemli bir fark olmaz.. Çevresindeki topraklar çok verimlidir. Burada,yaş sebze,meyve ve çeşitli bitkiler yetişir. Söz konusu bölgedeki yerleşim alanlarında yeşil bir dünyayı görmek mümkün.  

“Akdeniz’in Havası” bütün canlı varlıklar için bulunmaz konumunda ve eşsizdir. Yılın dört mevsimindeki havası,yaşam için çok faydalı ve düzenlidir. Böyle bir iklimin sağlık açısından da gayet önemli olduğu vurgulanıyor.  Doğa,buraya en güzel havasını sunmaya devam etmektedir.. HUZURLU VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ!.