MHK ve Hakem Akademisi EURO 2024'teki Kritik Pozisyonları Eğitimlerde Kullanacak - Hatay Gazetesi

MHK ve Hakem Akademisi EURO 2024'teki Kritik Pozisyonları Eğitimlerde Kullanacak

  • Eklenme Tarihi :15.06.2024 | 01:10
  • Muhabir :Haber Merkezi

MHK ve Hakem Akademisi EURO 2024'teki Kritik Pozisyonları Eğitimlerde Kullanacak

Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu ve Hakem Akademisi, 2024 Avrupa Şampiyonası'nı hakem eğitimi için bir fırsat olarak görüyor.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) bünyesinde devam eden maç ve video analiz çalışmaları; TFF Hakem Akademisi (HA) ve MHK iş birliği ile yazılımın geliştirilmesi sonucunda yeni "Video Analiz Programı" kullanımı ile oluşturuldu. 2024 Avrupa Şampiyonası boyunca oynanacak tüm maçlardan alınacak pozisyon kliplerinde bu yeni yazılım kullanılacak. Elde edilecek görüntüler hakem ve gözlemci eğitimlerinde kullanılmak üzere MHK ve HA arşivine dahil edilecek.
MHK; bu kliplerin kullanımı ile MHK Süper Lig ve 1. Lig Yaz Semineri için eğitim paketlerini oluşturmuş olacak. Yaz döneminde MHK/HA iş birliği ile 2. ve 3. Lig hakem ve gözlemcilerine yönelik fırsat eğitimlerine yönelik çalışmalar yapılarak, hazırlıkların tamamlanması sağlanacak.
Sezon içerisinde Süper Lig ve 1. Lig hakem ve gözlemcilerine MHK koordinasyonunda uygulanan videolu anket çalışması; HA tarafından Avrupa Şampiyonası boyunca Maç Analiz Ekibi'nin kesitlerini aldığı pozisyonlardan önemli kararlarla; 2. Lig ve 3. Lig hakem ve gözlemcileri ile paylaşılacak ve katılımcıların "teknik karar", "disiplin kararı" ve 'VAR Müdahalesi' kriterleri üzerinden cevaplandırmaları istenecek. Bu sayede mevcut 2. Lig ve 3. Lig hakem ve gözlemcilerinin kurallar ile ilgili güncel bilgi seviyesi tespit edilerek yeni dönemdeki eğitimler için bir ön hazırlık yapılmış olacak.