KIRAN KIRANA MÜCADELE

  • Eklenme Tarihi :29.10.2023 | 20:11
  • Muhabir :Haber Merkezi

İbrahim Güleç Türkiye şampiyonu oldu

KIRAN KIRANA MÜCADELE

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde düzenlenen Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası’nın başpehlivanı İbrahim Güleç oldu. Türkiye Şampiyonu olan Güleç’e şampiyonluk madalyasını Yayladağı Kaymakamı Halil Yazıcı verdi.

 

Yayladağı Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu (TGGF) tarafından Cumhuriyet’in 100. Kuruluş yıldönümüne ithafen Hatay’da Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Şampiyonanın hanımağalığını iş insanı Elif Boyner yaptı. Yayladağı Belediyesinin ev sahipliğinde Derbent Mustafa Sayın Güreş alanında gerçekleşen şampiyonada 7 ilden gelen 500 sporcu mücadele etti.

KIRAN KIRANA MÜCADELE

Tartı işlemlerinin ardından sabah saatlerinde başlayan şampiyonada pehlivanlar, er meydanında birbirine rakip oldu. Pehlivanlar 18 siklette ter döktü. Er meydanı kıran kırana mücadelelere sahne olurken, şampiyonaya güreşseverlerde büyük ilgi gösterdi.  Rekabetin üst seviyelere çıktığı karşılaşmalarda güreşçiler şampiyonluk için mücadele ederken, başpehlivanlık yarışında finalde İbrahim Güleç, İsa Göçen’i yenerek Türkiye şampiyonu oldu. Türkiye şampiyonu olan İbrahim Güleç’in altın madalyasını Yayladağı Kaymakamı Halil Yazıcı verdi.

CUMHURİYET’İN 100. YILINA İTHAFEN

Ödül töreninde konuşan Yayladağı Kaymakamı Halil Yazıcı, bu yol 22’ncisini düzenledikleri Aba Güreşi Türkiye Şampiyonasının, 6 şubatta meydana gelen depremde hayatını kaybeden sporcular anısına ve Cumhuriyetin 100. Yılına ithafen düzenlediklerini söyledi.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın da şampiyonayı Cumhuriyetin 100. Yılına armağan ettiklerini belirterek, “ Bu sene düzenlediğimiz şampiyonamızı, depremde hayatını kaybeden sporcularımızı anmak, Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan etmek ve Hatay’ın normalleşmesine katkı sağlamak amacıyla düzenledik. Güreş federasyonumuza ve hanım ağa Elif Boyner hanıma katkılarından dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

ÇOK GÜZEL BİR ORTAM

Yayladağı’nda 10 yıl güreş ağalığı yapacağına söz veren şampiyonanın güreş hanımağası Elif Boyner de, “Kültürümüzün, örf ve adetlerimizin yaşatılması önem verdiğim bir konu. 1000 yılı aşkın süredir devam eden aba güreşi sporumuzun gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayabilmek çok değerli.

Çok güzel bir ortam. İnşallah uzun süre bu spora destek olmaya çalışacağım.” Şeklinde konuştu.

TGGF Başkanı İbrahim Türkiş ise derece alan tüm sporcuları tebrik ederek, ata sporu olan aba güreşini daha geniş kitlelere yaymak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Yayladağı Kaymakamı Halil Yazıcı ve Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, şampiyonanın hanımağalığını yapan Elif Boyner’e teşekkür ederek, şampiyonanın anısına bir aba hediye ettiler.

Organizasyona AK Parti Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel ve Adem Yeşildal, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, CHP Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, kurum amirleri ve sporseverler katıldı.