JU JİTSU SPORU FARKINDALIK ÇALIŞMASI

  • Eklenme Tarihi :25.03.2022 | 10:06

Türkiye Ju_Jitsu Federasyonu Başkanlığının Seviye belirleme, Diploma denklik ve terfi semineri Hatay’da gerçekleştirildi.

JU JİTSU SPORU FARKINDALIK ÇALIŞMASI

Türkiye Ju_Jitsu Federasyonu Başkanı Hulusi Elmas, Hatay Ju_Jitsu İl Temsilcisi İbrahim Nur’un düzenlemiş olduğu Seminere ilgi büyük oldu.

 Seminere ayrıca Genel Koordinatör Mehmet Halaç, Genel Sekreter M.Çetin Karakurt ve Milli Takım Teknik Koordinatörü Alpaslan Gülbay katıldı. Türkiye Ju_Jİtsu Federasyonu Başkanı Hulusi ElmasUluslararası birçok başarılarda imzası olan spor insanlarının Hatay iline gelerek gençlerle ve antrenörlerle bir araya geldi.Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğretim Üyesi Prof .Dr Hasan Hallaçeli’nin de katılmış olduğu seminerde gençlere Ju_Jitsu Savaş sanatının teknik, mücadele yönü ile antrenörlük & hakem eğitimi konuları anlatıldı. Özellikle güç kazanmanın yanında, spor ve savunma amaçlı Dünya’da artan bir ilgiye sahip olan Ju_Jitsu sporu semineri 2 gün sordu.

TARİHİ ON ALTINCI YÜZYILA KADAR UZANIR

Düzenlenen seminer ile Türkiye’de daha güçlü temsil edilme ve gençler arasında katılımın sağlanması amaçlandığını belirten  Türkiye JuJitsu Federasyonu Başkanı Hulusi Elmas,  “Ju_Jitsu sporu, Japonya kökenli bir Uzak Doğu savaş sanatıdır. Japonya ve dışında söz konusu bu dövüş sanatı için kullanılan farklı söylenişi olsa da birçok federasyon başka tarzda transkripsiyonlar kullanılsa bile Ju-Jitsu'nun resmi ad olarak kullanılması konusunda anlaştılar. Ju-Jitsu (veya Yawara) eski bir Japon dövüş sanatıdır. Kökeni, efsaneye göre ShirobeiAkiyama'nın, bir kar fırtınası sırasında çoğu ağacın dallarının nasıl kırıldığına tanık olduğu, söğütün daha esnek dallarının eğilip kendilerini kardan verimli bir şekilde kurtardığı on altıncı yüzyıla kadar uzanır.” dedi.

UZUN VE ÇOK TEKRARA DAYANAN BİR SİSTEM

JudoAikidoHapkido gibi savunma Sanatları’nın ju_ijutsu tekniklerinden yola çıkılarak üretildiğini belirten Elmas, “Böylece “Nazik Sanat” veya “Esneklik Sanatı” (Japonca'daju-jitsu'nun anlamı budur) gücü güçle etkisiz hale getirmez, ancak rasyonel olarak bir saldırıyı absorbe etmeyi ve bu enerjiyi rakibin kendi zararına dönüştürmeyi amaçlar. Bu yüzden sizi şiddete karşı esnek bir tepki ile savunmak için tasarlanmıştır. Samurayların savaşlarda silahsız kaldıklarında kullandıkları tekniklerle ortaya çıkmıştır. Rakibin saldırısından faydalanarak vuruş kırış fırlatma boğma ve kilitleme tekniklerinden oluşmaktadır. Uzun ve çok tekrara dayanan bir sistemi vardır.”

ASKERİ BİRİMLER ÖĞRENİR VE UYGULAR

“Genel amaç güç kullanmadan uygulanan tekniklerle rakibi etkisiz hale getirmek olduğundan güç gerektirmeyen bir sanattır. JudoAikidoHapkido gibi savunma sanatları ju_jitsu tekniklerinden yola çıkılarak üretilmiştir. Ju_jitsu'nun altın çağı, imparatorun Japonya'ya dönüşü ve ardından feodalizmin kaldırılmasının samurayların ayrıcalıklı statülerini kaybetmelerine neden olduğu 1869'a kadar sürdü. Yine de samuray geleneği ju_jitsu'yu canlı tuttu ve gezginler sanatı dünyanın dört bir yanına getirdi. Japonya'dan tüm dünyaya yayıldı ve spor, şiddeti önleme ve modern öz savunma olarak gelişti. Günümüzde birçok polis, özel güvenlik birimleri ve askeri birlikler Ju_Jitsu öğrenir ve uygular.” dedi. (Haber Merkezi)