HATAY’A BU RALLİ YAKIŞIR

  • Eklenme Tarihi :25.06.2022 | 11:28

Türkiye’nin ilk ve tek dünyanın ise en zorlu rallilerinden biri olan TransAnatoliaRallyRaid’in 12.si Hatay’dan başlayacak. 20 Ağustos’ta EXPO’2021 Hatay’dan start alacak yarış, 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.

HATAY’A BU RALLİ YAKIŞIR

Kentin turizmine de büyük katkısı olacak organizasyon için Hatay’a Türkiye ve dünyanın birçok yerinden bine yakın kişinin gelmesi bekleniyor. Motosiklet, 4x4 Otomobil, Kamyon, Quad ve SSV kategorilerindeki yarışlara yaklaşık 100 sporcu katılacak Toplam 16 il sınırından geçecek yarışların etaplarının uzunluğu ise 2 bin 500 kilometre.

 

İLKLERİN ŞEHRİNE MOTOKROS YARIŞI YAKIŞIR

“EXPO’da daha önce tecrübe edilmeyen ilkleri, enleri yapıyoruz, Hatay da ilklerin enlerin şehri” diyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’a motokros yarışı yakışır. Tarihin, kültürün, medeniyet birikiminin ve bereketin fışkırdığı yerde bu güzelliği tüm Anadolu’ya yaymak için Eskişehir’e kadar gidecek yarışın startınıEXPO’dan yapacağız. Dünyanın birçok ülkesinden gelecek yarış araçları şehir içinden de geçecek şekilde bir güzergâh kullanacak. Bu organizasyonda emeği geçen herkese başarılar diliyorum. Kazasız belasız menzile varmasını ve hak edenin centilmenlik çerçevesinde kazanmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

TransAnatolia’nın yalnızca bir sportif organizasyon olmadığını aynı zamanda geçtiği yerler itibariyle o bölgenin coğrafyasını, kültürünü, yemeğini ve insanını tanıtan, ülkenin turizmine hizmet eden bir organizasyon olduğunu söyleyen TOSFED Başkan Vekili Nisa Ersoy, “Hatay’da gördüğümüz ilgi için Başkanımız Lütfü Savaş’a çok teşekkür ediyoruz. Organizasyon için gelecek yarışmacılar ekipleriyle geliyor ve bu sayede sayıları oldukça artıyor. Yurtdışından gelen yarışmacılar daha sonra aileleriyle de gezmeye geliyor’ diyerek organizasyonun turizme katkısına vurgu yaptı.

YAKLAŞIK BİN KİŞİYİ 3 BİN KM ROTADA TAŞIYORUZ

TransAnatolia kurucularından ve Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, bu seneki yarış için hayallerinde Hatay olduğunu, EXPO ve HBB Başkanı Savaş’ın bunu mümkün kıldığını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Büyükpınar, “Yaklaşık bin kişiyi 7 gün boyunca 3 bin kilometreye yakın bir rotada taşıyoruz. Dünyada çok az örneği olan bir organizasyon, arazi yeteneği olan bütün araçlar katılabilir ve hem profesyonellerin hem de amatörlerin içinde yer alabileceği kategoriler var” dedi.

HATAY’IN ZENGİNLİĞİYLE BİREBİR ÖRTÜŞÜYOR

Organizasyonun sportif direktörü Orhan Çelen, 2010 yılında yola çıktıklarında hedeflerinin Türkiye’nin doğasını, kültürünü ve tarihini tanıtmak olduğunu söyledi.

Hedeflerinin zaman içinde organizasyon mottosu haline geldiğini de açıklayan Çelen, “Mottomuz Hatay’ın zenginlikleri ile de birebir örtüşüyor. Yarışmanın seremonikstrartıEXPO’dan verilecek. Şehir içinden geçilecek parkurla bir seyirci etabı gerçekleştireceğiz. Hatay sınırlarını terk edinceye kadar yaklaşık 350 kilometrelik bir yol kat edeceğiz” diyerek yarışların rotasını ve parkurunu anlattı.

Ralli yarışlarında yol notları denince dünyada akla gelen ilk isim olan JordiArcarons, Hatay’dan başlayarak yarış rotasını çizecek ve yarışma notlarını hazırlayacak.

Motor sporlarına gönül verenlerin ilgiyle takip ettiği yarışların tanıtım toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, TOSFED Başkan Vekili Nisa Ersoy, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, Sportif Direktörü Orhan Çelen ve yarış rotasını çizecek olan JordiArcarons’un katılımıyla gerçekleşti. (Haber Merkezi)