Bu maçın yeni bir başlangıç olmasını istiyoruz - Hatay Gazetesi

Bu maçın yeni bir başlangıç olmasını istiyoruz

  • Eklenme Tarihi :13.05.2024 | 16:16
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bu maçın yeni bir başlangıç olmasını istiyoruz

Beşiktaş ile Trabzonspor arasında 23 Mayıs Perşembe günü oynanacak Ziraat Türkiye Kupası finalinin yeri belli oldu. Ziraat Türkiye Kupası Final 2024 saat 20.45'te Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak. Riva'da finalist kulüplerin başkanları ile yapılan toplantının ardından Ziraat Türkiye Kupası finalinin oynanacağı stadı Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Beşiktaş Başkanı Hasan Arat ve Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan birlikte açıkladı.

Mehmet Büyükekşi: "Bu maçın yeni bir başlangıç olmasını istiyoruz"

Başkan Mehmet Büyükekşi, final maçında iki takıma da başarılar dileyerek "İki güzide kulübümüzün başkanlarıyla çok güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı neticesinde hem Beşiktaş Kulübümüzün Başkanı hem Trabzonspor Kulübümüzün Başkanı ortak kararla İstanbul'da Ziraat Türkiye Kupası finalinin Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanmasına karar verdik. Bu maçın aslında yeni bir başlangıç olmasını istiyoruz. Özellikle futbolun ve sporun dostluk, barış, kardeşlik olduğunu ve Fair-Play içerisinde gerçekleşmesi konusunda iki güzide kulübümüz de mutabıklar." diye konuştu.

"50 bin Türk bayrağıyla, bayram edasında bir maç seyrettirmeyi hedefliyoruz"

Ziraat Türkiye Kupası finali için özel hazırlıklar olacağını da vurgulayan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, şöyle devam etti: "Bir Milli Marş nasıl her milli maçta söyleniyorsa, burada da bir milli mutabakatla, 50 bin tane Türk bayrağı yaptıracağız. Kulüplerimizin bayrakları dışında Türk bayrakları bütün seyircilerimizde, taraftarlarımızın ellerinde olacak. İnşallah saat 19.00'da bir konser yapmayı planlıyoruz. Daha sonra kulüplerimiz ısınmaya çıkacak ve normal maç başlayacak. O yüzden Türkiye'nin özlediği tabloyu orada inşallah tüm Türkiye'ye göstermiş olacağız. Hem Beşiktaşımızın taraftarlarına hem Trabzonsporumuzun taraftarlarına hem tüm taraftarlara güzel bir şekilde bayram edasında, güzel bir karşılaşma seyrettirmeyi hedefliyorlar. Biz de Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu güzel final karşılaşmasının şimdiden hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz. İki takıma da finalde başarılar diliyorum."

Hasan Arat: "Yaklaşımından dolayı Sayın Büyükekşi ve ve Sayın Doğan'a teşekkür ediyorum"

Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, çok güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini vurguladı. Arat, "Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak bugün burada değerli dost kulübümüz Trabzonspor'la birlikte Sayın Başkan Mehmet Büyükekşi'nin davetiyle çok güzel bir toplantı yaptık. Toplantının ana unsuru birlikte güvenlik unsurlarına da dikkat ederek en iyi nasıl organize edebiliriz, onu konuştuk. Yarın güvenlik toplantısı yapılacak. Kura çekimi yapılacak, tribünlerin bölünmesi söz konusu ise onu Sayın Valimizin ve Emniyet teşkilatımızın birlikte yapacağı çalışma belirleyecek. En önemli kararlardan birisi de şehit yakınları ve gazilerimize ayrılacak her kulübün şeref tribünü kapasitesi olacak. Şeref tribünü, Türkiye'de hep protokol olarak adlandırılır. Bizim şeref tribünü, gönlümüzdeki şeref tribünüdür. Dolayısıyla her iki kulüp de bu konuda çalışma yapacak. Biz Sayın Başkana VAR hakemi konusunda bir talepte bulunduk. Ama en önemlisi Sayın Trabzonspor Kulübü Başkanı'nın yaklaşımıdır. Bizler de maçın İstanbul'da olmasını, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda olmasını, olimpik bir yılda Türkiye'nin bir araya gelmesini, centilmence bir mücadeleyiz özlediğimizi söyledik. Hayırlısı olsun. Verilen karar herkes için doğru bir karardır. Federasyon da bu konuda son derece ılımlı yaklaşmıştır. Ben yaklaşımlarından dolayı hem Trabzonspor Kulübümüz Başkanı Sayın Ertuğrul Doğan'a hem Federasyon Başkanımız Sayın Mehmet Büyükekşi'ye teşekkür ediyorum. Her iki takıma başarılar diliyorum. Centilmence bir mücadele olsun, şenlik içinde geçsin, hak eden kazansın, teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi: "Finalde Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ve Yabancı VAR hakemi uygulaması yapılacak"

Beşiktaş Başkanı Hasan Arat'ın VAR hakemi konusundaki sözleri üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Büyükekşi, "Biliyorsunuz, Ziraat Türkiye Kupası'nda ilk maçlarda VAR uygulaması yoktu. Amatörden, 3. Lig'den, 2. Lig'den takımlar vardı. Daha sonra belli aşamalardan sonra VAR uygulaması başladı. Ama yarı otomatik ofsayt sistemi yoktu. Fakat bu maçta, final maçı olduğu için yarı otomatik ofsayt sistemini de uygulayacağız. Artı yabancı VAR hakemi getireceğiz. Böylece herhangi bir spekülasyon olmadan bu konuda bütün taraftarların, futbolseverlerin de gönlünün rahat olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Ertuğrul Doğan: "Çok olumlu bir toplantı yaptık, çok önemli kararlar alındı"

Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan, Ziraat Türkiye Kupası final müsabakasını Türk futbolu için önemli bir şans olarak gördüğünün altını çizdi. Doğan, "Sayın Federasyon Başkanımız bugün bizi davet etti, yine Hasan Bey'le beraber çok olumlu bir toplantı gerçekleştirdik. Hasan Bey de bahsetti, Federasyon Başkanımız da bahsetti. Ben çok önemli kararlar alındığını düşünüyorum. Şu aşamadan sonra Türk futbolu için bu finalin çok önemli bir şans olduğunu düşünüyorum. Birliktelik açısından çok önemli. Trabzonsporlu ve Beşiktaşlı taraftarlar, ben eminim ki Hasan Bey de gayet emin; çok centilmence bir taraftarlık örneği ortaya koyacaklardır. Çok centilmence bir maç geçecektir. Bu bizim temennimizdir. Yine yarın tribünlerin paylaşımıyla alakalı bir kura çekimi olacak. Ondan sonra da hep beraber Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 70 binin üzerinde bir kapasiteye sahip olan statta Türk bayraklarımızla beraber hepimiz hem tüm dünyaya hem Türkiye'ye çok önemli bir mesaj vereceğimizi düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun, teşekkür ederim." açıklamasını yaptı.

ZTK Finali tribün dağılımı kura çekimi TFF YouTube'dan yayınlanacak

Beşiktaş ile Trabzonspor arasında 23 Mayıs tarihinde oynanacak Ziraat Türkiye Kupası finaline ilişkin organizasyon toplantısı 14 Mayıs 2024 Salı günü saat 15:30'da Riva'daki Orhan Saka Konferans Salonu'nda finalist kulüplerimiz ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilecek. Toplantıda Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki finalin tribün dağılımı için kura çekimi de yapılacak. Tribün dağılımı kura çekimi saat 16.00'da başlayacak ve TFF YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.