Altınözü’nde Aba Güreşi Kursu Tam Gaz

  • Eklenme Tarihi :03.08.2022 | 11:11
  • Muhabir :

Altınözü Yaz Spor Okulları faaliyetleri kapsamında düzenlenen Aba Güreşi Kursu, Altınözü Kozkalesi Mahallesi’nde devam ediyor

Altınözü’nde Aba Güreşi Kursu Tam Gaz

.Kursla beraber çocuklar, geleneksel aba güreşinin inceliklerini öğrenerek bu sporu gelecek yıllara taşımayı hedefliyor. Çocukların, geleneksel ata sporu aba güreşinin özelliklerini keyif ve gayretle öğrendiklerini belirten Altınözü Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Zümre, “Aba güreşi, Orta Asya’dan göçle birlikte Anadolu’ya gelmiş ancak ülkemizde güney illerimizde özellikle Hatay’da tutunabilmiştir. Aba güreşi, bütün güreşlerin atasıdır. Nedeni ise mutlaka diğer güreş türlerindeki bir benzerliği aba güreşinde de görebilirsiniz. Biz kursumuzda öğrencilere bu sporun inceliklerini öğretiyoruz. Bu sporu geliştirmenin yolu severek yapmaktır. Çünkü bu ağır bir spor. Özellikle aba giyerek güreşmek ayrı bir mücadele istiyor.” diye konuştu.

Çocukların hayatında, sporun var olmasının önemli olduğunun altını çizen Altınözü Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Zümre, “Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmak istiyorsak mutlaka spora yönlendirmemiz gerekiyor” dedi. (Haber Merkezi)