YENİLENEN BOLU DAĞI TÜNELİ HİZMETE GİRDİ

  • Eklenme Tarihi :07.11.2023 | 14:01
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

TÜNEL UZUNLUĞUNU 3 BİN 115 METREYE ÇIKARARAK OLASI BİR HEYELANIN VE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARININ ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLEMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK

YENİLENEN BOLU DAĞI TÜNELİ HİZMETE GİRDİ

Yıl içinde heyelan nedeniyle ulaşımın kesintiye uğradığı Anadolu Otoyulu Bolu Dağı Tüneli'ndeki onarım ve yenileme çalışmaları tamamlanarak yapılan tünel araç trafiğine açıldı. 

Uraloğlu, İstanbul-Ankara arasında ulaşım sağlayan Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı geçişini Ankara istikametinde 25 Eylül 2023 Pazartesi günü trafiğe kapatarak çalışmalara başladıkları belirterek, Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasında kalan Bolu Tüneli’nin de dahil olduğu 23 kilometrelik kesimde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Uraloğlu yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Otoyolun Ankara istikametinde erişim sağlayan platformunda 3 bin 25 metrelik tünel portalını çelik konstrüksiyon olarak 90 metre uzattık. Tünelin toplam uzunluğunu 3 bin 115 metreye çıkardık. Böylece tünel portalının uzatılmasıyla meydana gelebilecek olası bir heyelanın ulaşımı olumsuz etkilemesinin önüne geçtik. Yine, 3 adet viyadükte 5 adet derz değişimi ile derzlerin üzerine sıvı membran uygulaması yaptık. Orta refüjdeki beton bariyerleri de 3 kilometre boyunca yeniledik. İnşallah, bundan sonra olası bir yoğun yağış döneminde bu kesimde daha önce yaşadığımız olumsuz durumların hiçbirini yaşamayacağız. Bolu Dağı geçişinde bu nedenlerden dolayı trafik kesintisi görmeyeceğiz.”

Uraloğlu, Bolu’nun transit yükünü azaltacak, trafiği düzenleyecek, Güney Çevre Yolu’nun çok yakın bir tarihte resmi açılışını gerçekleştireceklerini söyledi. Uraloğlu, çevre yoluyla ilgili olarak “Mevcut yol üzerinden sinyalize kavşaklarla dur-kalk yaparak 15 dakikada kat edilen güzergâhtaki ulaşım süresini çevre yolumuz ile 2 dakikaya düşüreceğiz. Zamandan 88 milyon lira, akaryakıttan 22 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 110 milyon lira tasarruf edeceğiz. Karbon emisyonunu da 2,7 ton azaltacağız” diye konuştu.

Uraloğlu, Orta Anadolu Otoyolu’nu yapmayı planladıklarını belirterek, “Ankara-İstanbul arasında ulaşım sağlayan şu an üzerinde bulunduğumuz mevcut otoyolumuz, yıl boyunca yoğun bir şekilde kullanılıyor. Nüfus artışı, turizm ve ticaret faaliyetlerindeki artış gibi sebeplerle seyahat talebi de sürekli artıyor. Özellikle Ankara ve Karadeniz istikametinden gelen trafiğin birleştiği Gerede kesiminde çok ciddi bir trafik yoğunluğu meydana geliyor. Geçen yıl hizmete açtığımız Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kesimi ile İstanbul-Akyazı arasındaki yoğunluğu rahatlattık. Şimdi de güzergahın Akyazı ile Ankara arasında kalan kesiminde Orta Anadolu Otoyolu’nu inşa etmeyi planlıyoruz” dedi. 

Yapılacak olan Orta Anadolu Otoyoluyla ilgili olarak Uraloğlu, 225 kilometresi ana gövde, 51 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 276 kilometre uzunluğunda olacağını söyledi. Trafiğe 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritle hizmet vermesini planladıklarını kaydeden Uraloğlu, “Orta Anadolu Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu’nun Ankara-Niğde Otoyolu’na daha hızlı bağlantı tesis edeceğiz. Ayrıca afet ve acil durumlar için ikinci bir alternatif yol inşa etmiş olacağız. Canı gönülden inanıyorum ki bu projeler gibi Orta Anadolu Otoyolu projemizin hayata geçmesi de güzergâh çevresinde bulunan yerleşimlerin ticaret ve üretim potansiyelinin artmasına önemli katkı yapacaktır” diye konuştu.

Uraloğlu, basın açıklamasını “Ülkemiz ekonomisinin Türkiye Yüzyılı hedeflerini yakalamasında gerekli olan ulaşım altyapısını tesis etmek için yılmadan, özveriyle ve ciddiyetle çalışmaya devam edeceğiz” sözleriyle tamamladı.