VALİLİK AÇIKLAMASI TARTIŞMAYIDA ATEŞLEDİ

  • Eklenme Tarihi :07.01.2024 | 11:18
  • Muhabir :ALİ GÖRÜN

VALİLİK AÇIKLAMASI TARTIŞMAYIDA ATEŞLEDİ

Hatay Valiliğinden yapılan ağır hasarlı ve yıkık binalara seçmen kaydının yeninden alınabileceğine dair yapılan açıklamaya Ak Parti Hatay Milletvekilleri destek verirken CHP’li Vekiller çalışmayı şüpheli bularak takip edilmesi gerekliliği noktasında açıklamalar yaptı.

 

HATAY VALİLİĞİNİN AÇIKLAMASI NE?

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada Deprem nedeniyle ikametini ve Seçmen kaydını başka bir yere taşıyan vatandaşların nüfus müdürlüğüne başvurarak deprem öncesi adresine (Yıkık/Ağır hasarlı olsa da) seçmem kaydını alabileceklerini ve bu nedenle  Nüfus müdürlüklerinin hafta sonları da çalıştığı bilgisini verdi. Valilik ayrıca  bu başvurular için son günün 17 Ocak olduğunu hatırlattı.

AK PARTİDEN DESTEK

Valiliğin bu duyurusunun ardından  Ak Partili Vekiller ve Partililer sosyal medya hesaplarından bu duyuruyu yayınlayarak vatandaşlara Nüfus Müdürlüklerine gitmeleri çağrısı yaptı.

CHP AÇIKLAMAYA KARŞI TEMKİNLİ

Hatay Valiliğinin bu açıklaması CHP kanadında ise temkinli karşılandı. CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara tekrar kente yerleşen depremzedelerin belirli tarihler içerisinde yeniden seçmen kütüğünde yer alması için yapılan bir düzenlemeyi anlamlandırabileceklerini ancak, depremden sonra başka yerlere taşınmış seçmenlere yıkılmış, ağır ya da orta hasarlı, yani metruk hale gelmiş bir konutu yeniden adres göstererek oy kullandırmanın iyi niyetli bir tarafı olduğunu düşünmediklerini aktararak “Kısacası bu bir seçmen kaydırma işlemidir ve hukuksuz bir durumdur. Bunun her şekilde takipçisi olacağımızı ve gereken itirazları yapacağımızı buradan beyan ediyoruz” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’da  kolaylık gibi görünen bu kararın kente iktidar seçmeni takviyesi yapılması noktasında kullanılıp kullanılmayacağının takipçisi olacaklarını aktararak “

6 Şubat depremleri nedeniyle başka illere giden ve ikametgahını taşımış hemşehrilerimizin yıkılmış, ağır ya da orta hasarlı evlerine adreslerini aldırarak Hatay'da oyunu kullanmaları için kolaylık gibi görünen bu kararın çok yakın takipçisi olacağız. Bu kararın YSK kararlarına uygun bir biçimde, 4-17 Ocak arasında ve kararda belirtildiği gibi 6 Şubat öncesinde adres kaydı bulunan insanlarımız için uygulanıp uygulanmadığını denetleyeceğiz.Depremzede Hatay insanımız bahane edilerek şehrimize iktidar seçmeni takviyesi yapılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.