UHDEMİZDE OLMAYAN HİZMET TALEPLERİNE KULAK TIKAMAYACAĞIZ - Hatay Gazetesi

UHDEMİZDE OLMAYAN HİZMET TALEPLERİNE KULAK TIKAMAYACAĞIZ

  • Eklenme Tarihi :07.05.2024 | 07:35
  • Muhabir :Haber Merkezi

UHDEMİZDE OLMAYAN HİZMET TALEPLERİNE KULAK TIKAMAYACAĞIZ

 

Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, Samandağ' da sıkça şikayetlere konu olan temizlik ve sivrisinek sorunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Seçim vaatlerinde her şeyi Büyükşehir Belediyesi'nden beklemeyeceklerini ve ilçenin sorunlarına çözüm üretmek için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü veren Başkan Emrah Karaçay, sivrisinek sorunu Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olmasına rağmen elini taşın altına koyarak ilaçlama yapmak için Büyükşehir Belediyesi' nden tahsis edilen 4 araca ek olarak Samandağ Belediyesi tarafından da 4 araç tahsis ederek toplamda 8 araç ile ilçenin sivrisinek sorununu ortadan kaldırmak için tüm mahallelerde ilaçlama yapılacak.

Başkan Emrah Karaçay yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi  "Sivrisinek ile mücadele kapsamında Belediyemizce tahsis ettiğimiz araç sayısı 2 araçtan 4 araca çıkarılmıştır. Büyükşehir Belediyesi 4 araç, Samandağ Belediyesi 4 araç olmak üzere 8 araç tüm mahallelerde aktif ilaçlama yapacaktır.

Çöp sorunu ile ilgili olarak da, Samandağ Belediyesi’nin çöp aktarım merkezi yok. Bunun için çöpleri bir yerde toplayamıyor, günlük aktarıyoruz. Aktarım hizmeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait ama aynı aksaklıklar devam ediyor. Normalde 6 sefer yapılması gerekirken günde 2 sefer yapılıyor. Birkaç gün öncesine kadar da akaryakıtı yine Samandağ Belediyesi karşılıyordu. Hizmet aksamasın diye Büyükşehir Belediyesi'nin akaryakıtını Samandağ Belediyesi karşılıyordu. Aradaki fark günlük 4 sefer. Bu 4 seferi telafi edebilmek adına Samandağ Belediyesi'nin çöp kamyonları Narlıca' ya kadar gidiyor, çöp boşaltıyor, geri geliyor. Bir aracın gidiş gelişi 4 saat sürüyor ve 40 litre yakıt harcıyor.  Biz bu 4 saatte mahallelerimizi temizleriz. İlçemizde temizlik ile alakalı aksaklıkların sebebi bu. Büyükşehir Belediyesi tam olarak çalışmaya başladığında yani bize 6 sefer temin edildiğinde bizim araçların çöp transferi ile ilgili sorunu ortadan kalkacağı için sadece mahallelerimizde çöp toplamaya odaklanacağız.

Çöp derken vatandaşımız çalı çırpıyı, evinin önündeki molozu da çöpten sayıyor. Normalde belediyenin moloz kaldırma gibi bir görevi yok ama biz vatandaşımızı üzmüyoruz. Kepçemizi, kamyonumuzu gönderiyoruz.

Döküm sahası ile ilgili de Yeşilada Mahallesinin girişinde dökülüyordu, metan gazı, kötü koku vb. sorunlar ile Yeşilada Mahallesi ve Sutaşı Mahallesi halkına ciddi anlamda rahatsızlık veriyordu. Halkımızın bu rahatsızlığını gidermek  için oraya bir daha herhangi bir şey dökülmemesi için talimat verdik. O döküm sahasının yerini alabilecek, halkı rahatsız etmeyecek, halkın ikna edebileceği bir yer aradık ve bulduk. Mülk sahipleri ile anlaştık, orayı dizayn ediyoruz. Bir hafta içerisinde o Mahallelerimizde atılan molozu ve çalı çırpıyı da toplayarak temizleyeceğiz. Yaşanan aksaklıkların sebebi bu. Büyükşehir' i bahane etmiyoruz. Araç lazımsa araç veriyoruz, işçi lazımsa işçi veriyoruz.

Söz verdiğimiz gibi, uhdemizde olmayan hizmet taleplerine kulak tıkamayacağız, elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz”.