TBMM'DE ÇAYA YÜZDE YÜZ ZAM YAPILDI: 2 TL OLDU

  • Eklenme Tarihi :04.11.2023 | 15:00
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

Yeme içme fiyatları ile sık sık tartışma konusu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 1 lira olan bir bardak çay fiyatı, yüzde 100 zam ile 2 liraya çıkarıldı.

TBMM'DE ÇAYA YÜZDE YÜZ ZAM YAPILDI: 2 TL OLDU

Türkiye’de son yılarda dolar kurundaki dalgalanmanın ardından enflasyon verileri de ciddi seviyelere ulaştı. Enflasyonun en fazla hissedildiği alan ise gıda oldu. Özellikle ayçiçek yağı ve sebze fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı.

 

ENFLASYONUN NADİR UĞRADIĞI YER: TBMM

Ancak bu artışlar Türkiye Büyük Millet Meclisi lokantasını etkilemedi. TBMM’de milletvekillerinin kullandığı lokantada, ürünler zamlansa da fiyatlar oldukça düşük. Fiyatlarıyla sık sık tartışma konusu olan TBMM’de karton bardakta satılan çaya zam geldi. 1 lira olan bir bardak çay fiyatı yüzde 100 zam ile 2 liraya çıkarıldı. Meclis’te düşük fiyatlardan dolayı sıklıkla yoğunluk yaşandığı biliniyor.

Özellikle milletvekilleri, fiyatların düşük olmasından dolayı il dışından gelen misafirlerini Meclis lokantasında ağırlıyor. TBMM’nin ana binasında ve milletvekili odalarının bulunduğu binada 2 restoran bulunuyor. Bahçedeki iki restoran ve bir kafenin yanında Eğitim ve Sosyal Tesis olan Ala Restoran’da da 2 lokanta faaliyet gösteriyor. Rezervasyon yapılmazsa yer bulmak oldukça güç. Bahçedeki restoran yaz döneminde kapandığında, Ala Restoran’a olan talep artıyor.

Bir hafta önceden rezervasyon yapılmadığı takdirde bu mekanlarda yemek yemek neredeyse imkansız hale geliyor. TBMM’nin en favori yiyeceği, 15 Türk Lirası ile oldukça uygun fiyatlı olan “Vişneli Tayfır”.

Bunun yanı sıra menülerde yer alan kuzu şiş ise 45 Türk Lirası ile dikkat çekiyor.