TARİHİ BİR YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Eklenme Tarihi :04.10.2022 | 11:43

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Başkanı Mustafa Günal, Ankara’da binlerce meslektaşları ile birlikte başöğretmen Atatürk’e doğru tarihi bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini söyledi.

TARİHİ BİR YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRDİK

Ankara’da yaptıkları yürüyüş ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Günal, “Eğitim-İş olarak, mesleğimizin onuruna saldırı niteliğindeki sözde meslek kanunun geri çekilmesi, öğretmene saygı, öğretmene yakışır kanun, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine insan onuruna yakışır ücret talebiyle Ulus’taki ilk Meclis binasının önünden Anıtkabir’e yürüdük. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık on bin Eğitim-İş üyesi, Ulus’ta ilk Meclis binası önünde bir araya geldi.” dedi.

ÜLKEMİZE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Sloganlar atarak yürüdüklerini belirten Günal, “Dikkat dikkat öğretmen konuşuyor”, “Öğretmene saygı istiyoruz”, “Çapulcu değiliz öğretmeniz biz”, “Öğretmene parmak sallanmaz/uzmanlığım diplomam haksızlığa susamam”,  “Ayrışma değil dayanışma/öğretmeniz uzmanız ayrışmaya karşıyız”,  “Saraylarda değil alanlardayız”, “Başöğretmen Atatürk bu kanun nankörlük”, “Çocuklarımıza ülkemize geleceğimize sahip çıkıyoruz” sloganları eşliğinde kortej oluşturdu. “

EVİMİZE GİTMEMİZE ENGEL OLDULAR

“Genel Başkanımız Kadem Özbay ve MYK üyelerimizin öncülüğünde, coşkulu bir kitle olarak Anayasal hakkımız olan basın açıklaması ve yürüyüş yapma özgürlüğümüz emniyet güçleri tarafından engellenmek istendi. Genel Başkanımız Kadem Özbay, burada yaptığı konuşmada, “Kendi evimizin önünde bize çelik barikat kurdular, Milli Eğitim Bakanlığına, yani evimize gitmemize engel oldular. O gün size açın yolumuzu evimize gidelim dedik, bugün buradan diyoruz ki, açın yolumuzu Atamıza gidelim. Ne çelik barikat, ne polis engellemesi bize geri adım attıramaz. Açın yolumuzu, Atamıza gidelim” diye seslendi.”

BİR ÇOK STK DAN DESTEK GÖRDÜK

“Hakkını arayan, mesleğine saygı isteyen, mesleki haklarını ve eğitim sistemini daha beter hale getirecek kanuna karşı haklı tepkisini göstermek isteyen ve Başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’e yürümek isteyen biz Eğitim-İş’lilerin direnişi üzerine polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı.

Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Şube ve İl Temsilcilik Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile konfederasyonumuza bağlı sendikaların yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı yürüyüşe, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, ADD ve ÇYDD yönetim kurulu üyeleri destek verdi.” dedi.

TARİHE GEÇTİ

Tarihi bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini belirten Günal, “Anıtkabir'e ulaşılmasının ardından üyelerimize seslenen Genel Başkanımız Kadem Özbay, “Sendikamızın değerli üyeleri; Atamıza, Başöğretmenimize, bu kutlu, bu onurlu yürüyüşü gerçekleştiren tüm arkadaşlarımız, ayağınıza, yüreğinize sağlık. Atamıza bir saygı duruşu için buraya geldik. Öğretmene saygı, öğretmenlik mesleğine yakışır bir kanun için, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine yakışır bir bütçe için, bu ülkedeki her bir çocuğumuzun bilimsel, kamusal eğitim hakkı için yaptığımız bu yürüyüş tarihe geçmiştir, tekrar ayağınıza, yüreğinize sağlık” dedi.