SUZAN ŞAHİN’DEN MUHARREM AYI MESAJI

  • Eklenme Tarihi :10.08.2022 | 10:17

CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, Muharrem Ayı dolayısı ile yazılı bir mesaj yayımladı.

SUZAN ŞAHİN’DEN MUHARREM AYI MESAJI

Şahin mesajında Muharrem ayının kin, nefret ve intikam duygularıyla ile değil onlardan ders çıkartılarak bir daha öyle acıların yaşanmaması için neler yapılması sorusuna yanıt aranan ay olduğunu aktardı.

Şahin mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bizler biliyoruz ki tüm canlar aynı tarlanın mahsulü, aynı ağacın meyvesi, aynı sazın telleridir. Kim ne yaparsa yapsın ne düşünürse düşünsün farklılıklarımız bile olsa özde bir ve beraberiz. Bu birlik ve kardeşliği bozmaya da kimsenin gücü yetmeyecektir. Hz.Adem’den Hz. Muhammed’e kadar tüm peygamberler Muharrem orucu tutmuşlardır.  Alevi canlar ayrıca Kerbela matemi için bu ayda 12 gün “12 İmam/Matem orucu” tutar. İmam Zeynel Abidin Kerbela katliamından sağ kurtulan tek erkek olup Hz.Muhammed’in soyunu, yani Ehl-i Beyt soyunu devam ettirebildiği için 12 günlük oruçtan sonra şükran kurbanı ve aşure lokması yapılır. Muharrem ayında Alevi canların tuttuğu 12 İmam/Matem oruçlarının ve kaynatılan şükür lokması aşurelerin hak katında kabul olmasını diliyor, yapılan ibadetlerin hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.
Kerbela en soylu direnişin öyküsüdür,
Kerbela direnişin adıdır,
Kerbela güçsüz olanın, güçlü olana karşı gösterdiği kararlılıktır,
Kerbela haklı olanın haksız olana karşı sürdürdüğü mücadeledir. Kerbela'da Hz.Hüseyin'in bize bıraktığı miras olan “Aç kal ama alçalma!” şiarı yolumuz olsun. Selam olsun Kerbela şehitlerine. Selam olsun şehitlerin önderi, peygamber torunu Hz. İmam Hüseyin'e.Allah kabul etsin”. (Haber Merkezi)