RENKLİ HAYALLER SAHNESİ KAYNAK ARIYOR

  • Eklenme Tarihi :23.01.2024 | 14:11
  • Muhabir :Haber Merkezi

Antakya’da da sahne alan Renkli Hayaller Sahnesi, Tiyatro Kooperatifi’nin depremzede çocuklar için hayata geçirdiği, 32 ekipten 123 sanatçının katıldığı bir girişim.

RENKLİ HAYALLER SAHNESİ KAYNAK ARIYOR

 

“Sokaklarda camlar, yıkıntı, sirenler, yanıp sönen araba farları, çığlık atan insanlar, etrafta koşuşan başıboş çocuklar… Çok uzun sürdü...” 6 Şubat'ta Maraş merkezli depremin yaşandığı ilk dakikaları anlatıyor Renkli Hayaller Sahnesi ekibinden Ortak Sahne Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Ünver. “Bu yaşananlar yaşanmayabilirdi. Bu daha çok acı verdi” diye ekliyor. TOBB Kreatif Endüstriler Meclisi ile Netflix Türkiye’nin destekleri ve İhtiyaç Haritası iş birliğiyle yürütülen proje, 7 bin 500 çocuğa ulaştı. 2 aylık süreçte katılımcıların ve çocukların yaşadıkları bir belgesele dönüştü ve ilk gösterimi dün Atlas Sineması'nda yapıldı.

32 EKİP, 123 SANATÇI

Depremlerden etkilenen çocukların iyi olma haline katkı sağlamak amacıyla yola çıkan Renkli Hayaller Sahnesi projesiyle Maraş Avşar, Göksun, Elbistan, Afşin ve Hatay Antakya’daki çadır ve konteyner kentlerde tiyatro oyunları, atölyeler, konserler, film gösterimleri ve sokak performanslarından oluşan 200’ün üzerinde etkinlik çocuklarla buluştu. 2 ay süresince 32 ekipten 123 sanatçının katıldığı, 53 tiyatro oyunu, 32 atölye, 14 sokak performansı, 18 konser ve 84 film gösterimi yapıldı. Etkinliklerin, oyunların her biri çocuklarda ikincil travma yaratmaması için İstanbul Psikodrama Derneği'nin oluşturduğu uzman ekip tarafından önceden kontrol edildi.

DEĞİŞEN HAYATLAR, TRAVMALAR

Dünkü gösterim öncesi konuşan Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Mert Fırat, "Depremin ilk gününden itibaren pek çok farklı kurum ve STK gibi Tiyatro Kooperatifi olarak da elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. Tiyatro Kooperatifi’ne dahil 70’in üzerinde özel tiyatro temsilcileriyle bir araya geldik, önce Sahneden Dayanışma kampanyamızı başlattık. Tiyatro temsilcilerinin görüşleriyle, çocukların iyi oluşu için bir proje gerçekleştirme kararı aldık. Çocukların değişen hayat şartlarını, yaşadıkları travmaları bire bir gördük. Renkli Hayaller Sahnesi böyle oluştu" dedi.

"DİKKATİNİZİ ORADAN ÇEKMEYİN"

Mert Fırat şu an için her şeyin 6 Şubat'tan daha kötü olduğunu belirterek "Herkesin ilgi alakası daha fazlaydı ilk günler, bu ilgi giderek azaldı" dedi. İhtiyaç Haritası ekibinni bir yıl daha deprem bölgesinde sahada olacağını belirten Fırat, Renkli Hayaller Sahnesi için kaynak arayışının da devam ettiğinin altını çizdi. İhtiyaç Haritası İcra Direktörü Evren Aydoğan da benzer kaygıları dile getirip ihtiyaçların devam ettiğini aktardı ve "Sizlerin de dikkatini oradan çekmemesini istiyoruz" dedi.