PREFABRİK EV PROTOKOLÜ İMZALADIK

  • Eklenme Tarihi :05.10.2023 | 17:06
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

PREFABRİK EV PROTOKOLÜ İMZALADIK

16 Şubat depremlerinin ardından Arsuz'daki süreci değerlendiren Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, depremde 2960 adet çadır dağıttıklarını, her şeye rağmen de belediyenin ayakta olduğunu söyledi. Basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, geçen dört yıllık hizmet sürecinde yapılan ve yapılacak çalışmalar üzerinde durarak, neredeyse yaşamadıkları doğal afetin kalmadığını, ancak her şeye rağmen belediyenin hizmetine devam ettiğini belirtti. 

6 Şubat depreminin hayatı çok olumsuz etkilediğini belirten Başkan Güven; “6 Şubat’ta bir felaket yaşadık. Bu felaketi birlikte geçirdik. Kimimiz canımızı, yakınımızı, dostumuzu kaybettik. Kimimizin malı mülkü gitti. Sonuçta günümüze dalga vuran ve hayatımızı alt üst eden programımızı, canlarımızı alt üst eden bir olayla karşılaştık" dedi.

Deprem günlerinde Bodrum Belediyesi ile Manavgat grubunun gerek Antakya'da gerekse Arsuz'da arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını da belirten Güven, "Toplamda 2960 adet çadırı öncelikli olarak ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kadın derneklerine katkı sağlamak amacıyla 5.000 adet yastık ve çarşaf dikimi yaptırdık" diyerek, öğretim üyesi, psikolog kızının bir grup gönüllü ile ev ev dolaşarak, Arsuz halkına hizmet sunduğunu aktardı.

ELEKTRİĞİMİZİ GES İLE SAĞLADIK

Dört yıllık hizmet sürecinde önemli hizmetlere imza attıkları halde yaptıklarının reklamını yapmadığını vurgulayan Başkan Güven, öncelikli olarak Karaağaç'ta yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu yaptıklarını ifade ederek, "Olmaz denildi ama kolay olmasa da yaptık. Çünkü orada kamu yararı vardı onun için ısrar ettik" ifadesini kullandı.

Hatay’da önemli projelerden birinin de tüm dünyayı ilgilendiren iklim değişikliği problemi olduğuna işaret eden Güven, yenilenebilir enerji problemini çözmek amacıyla Güneş enerjisi sistemini (GES) Arsuz’da kurduklarını, 500 kilovat elektrik üreterek, hem belediyenin elektrik faturalarını karşıladığını hem de fazladan elektrik üretimi sağlayıp kar ettiklerini söyledi.

2019 yılından bu yana 1.004.500 m2 parke taşı döşemesi, 21 km sathi kaplama, 10 kilometre beton asfalt, 24 adet istinat duvarı, 107 adet köprü ve menfez gibi hizmetler yapıldığını da belirten Başkan Güven, daha sonra şunları söyledi: "100 kilometreye yakın yeni yol açtık. 2 kilometreye yakın büz boru döşedik. Yaklaşık 10 okulda çeşitli tadilatlar ve düzenlemeler yaptık. En önemlisi de kadınlarımızın ürettikleri el emeği göz nuru ürünleri satabilecekleri ve ev ekonomisine katkı sağlayacakları Kadın Eli Semt Pazarlarını kurduk. Ayrıca kooperatifleşmeleri için öncülük ettik. Bunun yanında Arsuz Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin kurulmasına da öncülük ettik.  Depremden etkilenen belediye binamızın yerine Akçalı mahallesinde Belediye binamızı inşaa ettik. Bunların dışında, 12 ülke ve 49 sporcunun katıldığı Dünya Futvoolley Şampiyonası elemeleri yapıldı. Muay Thai Türkiye etabı ve Türkiye Plaj Futbolu elemelerine de ev sahipliği yaptık ve buradan milli takıma giden çocuklarımız oldu. Yaz spor kursları ve turnuvaları düzenliyoruz. Geçen sene 1448 sporcu katılımıyla gerçekleşti."

Bundan sonra yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Güven, önümüzdeki günlerde ihtiyacı hissedilen beşi kuduzla ilgili 881 kafesten oluşan Hayvan Rehabilitasyon Merkezi kuracaklarını da belirterek, "Şu an Karaağaç ek hizmet binasının olduğu parkın yanında 7 bin metrekarelik bir Kent meydanı yapmaya çalışıyoruz. Arsuz’da Çadır karavan alanına başladık. Bu arada Türkiye çapında ödüllü, en iyi projemiz olan Madenli sahil yürüyüş yoluna başlıyoruz. İlk etapta HADO’dan Zilli Çayı'na kadar ki kısmı kapsayacak. Daha sonra da Gülcihan’a kadar ulaştırmayı planlıyoruz. Projeleri bitmiş, kamu ihale kurumuna müracaat ettiğimiz 13 adet park projemizi de yakın zamanda yapımına başlayacağız. İklim değişikliği ile ilgili çiftçilere yönelik Avrupa Birliği projemiz, Bulgaristan’ın Varna şehriyle de kardeşlik projemiz var" diye konuştu.

30 ADET PREFABRİK EV PROTOKOLÜ İMZALADIK

Deprem sonrası "Hatay’ı koruyacağız. Hatay’ın sosyal dokusunu, mozaiğini koruyacağız" söylemlerinin lafta kaldığını savunan Başkan Güven, meclis kararıyla 30 prefabrik konut yaptıracaklarını, bu konutlarda da Süryaniler, Protestanlar, Katolikler ve bir Yahudi ailesinin yerleştirileceğini söyledi. Başkan Güven, "30 adet geçici prefabrik evlerin kurulmasıyla ilgili protokol imzaladık. Buradaki amacımız; bu kardeşlerimizin buradan gitmesini engellemek ve kalıcı yerlerini yapana kadar geçici barınmalarına yardımcı olmak" diyerek, bugüne kadar katkı sunan uluslararası kuruluşlara teşekkür etti.