ÖZGÜN AĞAÇ KATLİAMINI DURDURDU

  • Eklenme Tarihi :29.02.2024 | 08:38
  • Muhabir :Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi Defne Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Özgün, ilçeye bağlı Hancağız Mahallesi’nde acele kamulaştırma kararı ile 100 dönüm zeytinlik alandaki ağaçların kesilmesine tepki gösterdi.

ÖZGÜN AĞAÇ KATLİAMINI DURDURDU

Bu bölgenin verimli zeytin ağaçlarıyla kaplı tarım bölgesi olduğunu vurgulayan Özgün, önceliğin tarım alanı olmayan bölgeler olduğunu, zorunlu ise de zeytin ağaçlarının kökleriyle yerinden kaldırılıp başka bölgelere ekilmesi gerektiğini savundu. Hancağız Mahallesi sakinleriyle bölgeye giderek ağaç katliamına karşı ses veren Özgün, olayı haberleştiren Sol Parti Defne Belediye Başkan Adayı Serbay Mansuroğlu’na teşekkür ederek kent uzlaşısını ortaya koyacaklarını ve halk dayanışması kurmayı hedeflediklerini söyledi.

“100 YAŞINDAKİ ZEYTİNLİKLER KESİLDİ”

Hancağız Mahallesi’nde yapımı planlanan 273 hanelik TOKİ inşaatı öncesinde 70-100 yıllık zeytin ağaçlarının katledildiğini ifade eden Özgün; “Burada önceliğin tarım arazisi olmayan alanlar olması gerekiyor. Bunun dışında zorunluysa da bu ağaçların kökleriyle sökülerek başka alanlara taşınmasını istiyoruz. Zeytin ağaçları kökleriyle uyuyan ağaçlardır. Buradaki doğa katliamına ses olmaya geldik. Halkımızın haklı davalarında yanlarında olduğumuzu vurguluyorum. İlgili ve yetkili kurumlara sesleniyoruz: Zeytin ağaçlarımıza kıymayın, TOKİ’lerinizi zeytinlik alanlarımızdan çekin. Yeter artık daha kaç tarım alanımız, kaç zeytinlik alanımızı yok edeceksiniz” şeklinde konuştu.