ÖZEL HATAYLI DEPREMZEDELERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ - Hatay Gazetesi

ÖZEL HATAYLI DEPREMZEDELERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ

  • Eklenme Tarihi :26.06.2024 | 08:44
  • Muhabir :MURAT MUTLU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) haftalık grup toplantısında Hataylı depremzedelerin sorunlarına değindi.

ÖZEL HATAYLI DEPREMZEDELERİN SORUNLARINA DEĞİNDİ

TBMM’de gerçekleştirilen haftalık grup toplantısında 6 Şubat’ta Hatay’da meydana gelen deprem sonrasında depremzedelerin sorunlarını gündemine alan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, depremzedelerin sorunlarına yönelik çözüm üretmek için Ak Parti Hükümeti’ni göreve davet etti.

16 AYDA 11 İL’DE 79 BİN KONUT!

Gerçekleştirdiği konuşmada ilk olarak deprem bölgelerinde yaşayan depremzedelerin halen konteynerde yaşamlarını sürdürdüğünü belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “6 Şubat depreminin üzerinden neredeyse 16 ay geride kaldı. Depremin ardından 1 yılda 650 bin konut sözü verenler sadece şuana kadar 79 bin konut yaptılar. Yani 1 yılda konutlar elinizde diyerek vatandaştan oy alanlar, bu sözün yüzde 12’sini tuttular, çok önemli bir kısmı köy evleriydi. Sıcakların arttığı bu zamanlarda konteynerde yaşam mücadelesi veren depremzedeler aynı zamanda sağlık ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdadır.” dedi.

2 BİN 500 KONUT TESLİM EDEBİLDİLER!

Ak Parti Hükümeti’nin 11 deprem bölgesinde 16 ayın sonunda sadece şuana kadar 2 bin 500 konut teslim ettiğini belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Mart ayında her ay 15-20 bin konut teslim edeceğiz diyenlerin şu ana kadar 3 ayda deprem bölgelerinde sadece 2 bin 500 konut ettiklerini dikkatinize sunarım. Bundan önce başta CHP olmak üzere bütün ilgili odalar, mimarlar, mühendisler, inşaat mühendisleri 1 yılda bu yöntemle bu konutlar olmaz diyerek hükümeti uyarmıştı. Çünkü kapasite sorunu var. Siz bütün gücünüzle bile bunları yaparsanız takip edilen süreçte bu rakamları tutturamazsınız. Sözlerinin yüzde 6’sını tuttular, o günden bugüne 10 şehirde sadece 2 bin 500 konut teslim edebildiler.” dedi.

KİRA YARDIMI ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMAZSA…

6 Şubat’ta Hatay’da meydana gelen deprem sonrasında kiracı olarak kira yardımı alan depremzedelerin kira yardımının kesileceği ile ilgili görüşlerini dile getiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İşin kötüsü ise bu ay kira yardımı da bitiyor. Aldığımız izlenimlere göre kira yardımını da uzatmayı düşünmüyorlar. Yani insanlar bu haldeyken, bir de kira yardımından mahrum bırakılacaklar. Bu konuda hem sağduyulu, meseleye çok duyarlı, meseleyi siyasi bir çekişme haline getirmeden konunun muhataplarından hızla çözüm bekliyoruz. Grup başkanvekillerimiz meclisin açılmasının ardından kira yardımının uzatılması ile gerekli önerilerde bulunacaklar. Eğer ki önerilerimiz dikkate alınmaz ise deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız asla sahipsiz değildir, karıncanın kardeşi vardır, o da Cumhuriyet Halk Partisi’dir.” dedi.

DEPREMZEDELER BELİRSİZLİKLE KARŞI KARŞIYA!

Deprem bölgelerinde depremzedeleri ilgilendiren konulardan birinin az ve orta hasarlı olan binaların belirsizliğinin olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Deprem bölgesinde iki önemli konu var. Birincisi belirsizlik. Az hasarlı evi olan vatandaş evini onarmak için elde imkan yok ve daha sonra eşten, dosttan borç alıyor ve daha sonra ise o vatandaşa evine geçme diyorsun. Ne oldu? O bölgedeki evler rezerv alan içerisinde kaldı, hepsini yıkacağız. Elinde para yok, borç var, ödenmesi gereken kredi borcu var ama ev de gidiyor. Peki, ne olacak? Başka yerde konut yapacağız, vereceğiz! Orta hasarlı evi olan vatandaş evine yıkılacak dediler. Vatandaşın elinde yok, avcunda yok. Vatandaş evi yıkılmadan önce hayatını tehlikeye atarak evin çelik kapısını, tahta penceresini ve pervazlarını, lavaboları, aynayı söktü ve çalınmasın diye satarak kendine harçlık yaptı. Şimdi ise yetkililer diyor ki, orta hasarlı evinizi güçlendirip içine geçebilirsiniz! Evin içerisinde kapı, baca, ayna ve hiçbir şey kalmadı, şimdi geç otur diyorlar. Bu belirsizlik bir devletin vatandaşına yaşatacağı iş değil, olacak iş ise hiç değildir. Bu belirsizlik ve rezerv alan ilan ederek insanları ters köşeye yatırma meselesi son derece sıkıntılıdır. Öyle bir devlet var ki, sorunu gidecek, görecek ve çözecek. Bu biricik bir örnektir, belki de binlerce örnektir.” dedi.

MAHKEMEYİ GÖREVE DAVET EDİYORUM!

Hatay’ın Antakya İlçesi’nde meydana gelen depremde hukuksuzlukların olduğunu belirten ve yetkilileri göreve davet eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Antakya Ilgın Apartmanı. Daha 3 yıllık apartman, yıkılmış gitmiş. Müteahhidi 9 ay tutuklu kalmış, bir şekilde tahliye edilmiş, sesimizi duyun diyorlar. Antakya Selim Köse Apartmanı 42 kişiye mezar olmuş ve 16 aydır bilirkişi raporu yazılmamış onu bekliyorlar. Biz de bekliyoruz. Selim Köse Apartmanı’nın bilirkişi raporunu takip ve talep etmeyen mahkemeye sesleniyoruz. Onların seslerini duyana kadar, ben duyurmaya devam edeceğim. Buradan duymayanları bir kez daha uyarıyorum. Onlar asla yalnız değillerdir. Bizim görevimiz bu çığlıkları duymak, duyurmak ve söylemektir. Ama devleti yönetenlerin görevi ise çare olmaktır.” dedi.