ÖZDAĞ’DAN HATAY PAYLAŞIMI

  • Eklenme Tarihi :27.01.2024 | 09:47
  • Muhabir :MİTHAT KALAYCIOĞLU

ÖZDAĞ’DAN HATAY PAYLAŞIMI

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Hatay’ın demografik yapısı hakkında yaptığı paylaşımda deprem ile birlikte Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısının 1 milyona yaklaştığını söyledi.

Hatay’ı baz alan paylaşımda ekonomiden siyasete  değerlendirme yapan Başkan Özdağ’ın paylaşımı şöyle “Hatay’da durum çok kritik. Hataylılar ve Hatay siyasetinin önde gelen isimleri AKP dahil kentin geleceği konusunda büyük bir endişe içindeler.  Hatay’da 6 Şubatta jeolojik deprem oldu ancak 6 Şubat öncesinde ve sonrasında gerçekleşen demografik deprem kenti daha ağır bir tehdit ile karşı karşıya bıraktı.

Deprem sonrasında Türkler Türkiye’nin değişik yerlerine yerleşirken Suriyeliler kaldılar ve oransal olarak arttılar deniliyor.

Hatay valiliği 1 milyon 670 bin Türk 429 bin Suriyeli olduğunu söylüyor.

Ancak başta gazeteciler olmak üzere Hatay’ın ileri gelenleri Türk nüfusun 1 milyona gerilediğini (depremden önce 630 bin olan su abonesi sayısının şimdi 230 bin olduğunu söylüyorlar) Suriyeli nüfusun ise 1 milyona yaklaştığını ileri sürüyorlar.

 Resmi 429 bin rakamı gerçekçi değil. Reyhanlı’nın nüfusu 435 bin. Bunun 325 bini Suriyeli. 15 bin Türk vatandaşlığı almış Suriyeli ile Suriyeli sayısı Reyhanlı’da 340 bine yükseliyor.

Depremden sonra Türk esnaf azalırken Suriyeli esnaf sayısı artmış.

Suriyelilere tarımda olan ihtiyaç artmış.

Organize sanayiye giren Suriyeli çıraklar kalfa olmuşlar.

Türk patronlar sanayide Suriyeli çalıştırıyorlar ancak Suriyecilerin niyetleri ile ilgili içlerinde şüphe olduğunu gizlemiyorlar.  Hatay’ın dayanmanın sonuna geldiğini ifade ediyorlar. Hatay’a özel bir ilgi gerektiğini bütün Hataylılar ifade ediyorlar. Hatay valisinden genel bir memnunluk var. Çok çalışkan ve samimi olduğu ifade ediliyor”