ÖĞRETMENLERİ SEVİNDİRECEK KANUN TEKLİF

  • Eklenme Tarihi :12.11.2023 | 16:38
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir maaş ikramiye alması için kanun teklifi verdi.

ÖĞRETMENLERİ SEVİNDİRECEK KANUN TEKLİF

Cumhuriyetimizin teminatı olan genç kuşakları eğiten öğretmenlerin kutsal bir sorumluluk aldığını belirten Nermin Yıldırım Kara, kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Millet Mektepleri Başöğretmeni olmuştur. Bu unvanı kabul etmesi Atatürk’ün öğretmenlik mesleğine verdiği büyük önemi göstermektedir. Her 24 Kasım’da öğretmenlerimiz ve tüm yurttaşlarımız bu önemli günü övünçle kutlamakta ve Atatürk’ün işaret ettiği akıl ve bilim yolunu tekrar idrak etmektedir. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına başlarken öğretmenlerimize düşen sorumluluk çok büyüktür. Atatürk’ün işaret ettiği yolda; bilgi, birikim, tecrübe ve engin öngörüleriyle medeniyetimizi aydınlatma ülküsünü taşıyan öğretmenlerimiz, Cumhuriyetimizin teminatı olan genç kuşakları eğiterek ve hayata hazırlayarak öncü roller üstlenmektedir.”

 

EN AZINDAN BİR MAAŞ İKRAMİYE VERİN

Öğretmenlerin ekonomik çaresizlik içerisinde olduğunu belirten Hatay Milletvekili, “Türk-İş Araştırmasının 2023 Ekim ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 684 TL, yoksulluk sınırı ise 44 bin 573 TL’ye yükselmiştir. Uzmanlara göre yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-25 aralığında olması beklenmektedir. Şu anda ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL ve 1/4 derecedeki bir öğretmen ise aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Bu rakamlar ve ileriye yönelik ekonomik göstergeler ışığında; öğretmenlerimiz geçim sıkıntısıyla baş etmeye çalışmakta ve ekonomik çaresizlik altında ezilmektedir. 2010 yılında gerçekleştirilen 18. Millî Eğitim Şûrası neticesinde; “Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi” üzerine 34 maddeyi barındıran bir karar metni ortaya çıkmış ve söz konusu metnin 27. maddesi gereğince her yıl kasım ayında öğretmenlere bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiği belirtilmiştir.