NEDEN HİÇBİR RESMİ BİLGİYE ULAŞAMIYORUZ?

  • Eklenme Tarihi :19.01.2023 | 14:44

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir şu anda Türkiye’de uyuşturucu konusunda hiçbir resmi bilgiye ulaşılamadığını iddia etti.

NEDEN HİÇBİR RESMİ BİLGİYE ULAŞAMIYORUZ?

Milletvekili Tokdemir Bakan Soylu’ya sordu

NEDEN HİÇBİR RESMİ BİLGİYE ULAŞAMIYORUZ?

 Türkiye’de tahmini rakamlarla 1.5 milyonun üzerinde uyuşturucu bağımlısı bulunduğunu aktaran Milletvekili Tokdemir “Ancak bu alanda devletin tek resmi kurumu olan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM), uyuşturucu kullanımına, bağımlılık oranlarına ve uyuşturucuya bağlı ölüm rakamlarına ilişkin veri, istatistik ve güncel çalışmalarını yayımlamayı bu yıl itibarıyla durdurdu. Dolayısıyla, şu anda Türkiye’de uyuşturucu konusunda hiçbir resmi bilgiye ulaşılamıyor” dedi.  AKP döneminde tedavi merkezlerine müracaat eden hasta sayılarındaki yüzde 700, madde bağlantılı toplum ölüm sayılarında da yüzde 2250 oranında artış görüldüğü iddiasını gündeme taşıtan Milletvekili Tokdemir son yıllarda ise bu rakamların katlanarak arttığı tahmin edildiğini belirtti.

Tokdemir bu açıklamadan yola çıkarak İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu  tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebi ile  şu soruları yöneltti “ Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından il genelinde gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetleri tespit operasyonlarında 2019’dan günümüze kadar kaç litre kaçak alkol ve kaçak sigara yakalanmıştır? Hatay ilinde 2019’dan günümüze kaç uyuşturucu ihbarı yapılmıştır? Hatay il genelinde hangi tür uyuşturucu maddeler yakalanmıştır? Son 5 yıl içerisinde Hatay il genelinde yapılan uyuşturucu ihbarı sayısı kaçtır? Son 5 yıl içerisinde Hatay il genelinde uyuşturucuya yönelik olarak yapılan operasyon sayısı kaçtır? Ne kadar uyuşturucu yakalanmıştır? Hatay il genelinde uyuşturucu veya madde bağımlılığında hayatını kaybeden kişi sayısı kaçtır?”. (Haber Merkezi)