NATO İNOVASYON HIZLANDIRICISI AĞINA 8 YENİ ÜYE

  • Eklenme Tarihi :21.03.2024 | 10:43
  • Muhabir :Haber Merkezi

NATO İNOVASYON HIZLANDIRICISI AĞINA 8 YENİ ÜYE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, NATO’nun Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı (DIANA)  Test Merkezleri Ağına Türkiye’den 8 yeni test merkezin katılımıyla ilgili “Türkiye'nin teknoloji altyapısı ve kabiliyetlerine yaptığımız yatırımların getirilerini uluslararası arenada da görüyoruz. Bu ağda daha çok Türk test merkezinin yer alması sayesinde programın uygulama aşamasında ülkemizin etkinliği artacak, desteklerden daha çok şirketimiz faydalanacak. Aynı zamanda programa seçilen şirketler ülkemizdeki test merkezlerini kullanabilecekler” değerlendirmesini yaptı.

 

Ulusal eşgüdümü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı Programı DIANA’nın Test Merkezleri Ağına Türkiye’den 8 test merkezi daha katıldı. NATO’nun teknolojik üstünlüğünün korunmasını ve çığır açan teknolojilerden etkin bir şekilde yararlanmasını amaçlayan  Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı Programı müttefik ülkelerin pazarlarına erişim imkanı da sunuyor.

YATIRMLARIMIZIN GETİRİLERİNİ ULUSLARARASI ARENADA GÖRÜYORUZ

Bakar Kacır, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’den 8 yeni test merkezinin NATO’nun Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı programına dahil olmasını değerlendirdi. Bakan Kacır, yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin teknoloji altyapısı ve kabiliyetlerine yaptığımız yatırımların getirilerini uluslararası arenada da görüyoruz. Ulusal eşgüdümü Bakanlığımızca yürütülen NATO Hızlandırma Programı DIANA’nın Test Merkezleri Ağına Türkiye’den 8 yeni merkez daha katıldı. Böylece ülkemizin ağda yer alan test merkezi sayısı 10’a ulaştı. DIANA programı dokuz ileri teknoloji alanında çift kullanım (sivil ve askeri) amaçlı teknolojiler geliştiren şirketlere 300 bin Avro’ya kadar hibe desteği sağlıyor. Ayrıca, danışmanlık, geniş bir yatırımcı ağına ulaşım, hızlandırma ve test merkezlerine ücretsiz erişim, ürün test imkanları, NATO ve müttefik ülkelerin pazarlarına erişim imkânı sunuyor. Programın 2023 yılında açılan pilot çağrılarında desteklenmeye hak kazanan 44 firma içerisinde 2 Türk firmamız da yer aldı.” dedi.

“ETKİNLİĞİMİZ ARTACAK”

Bakan Kacır, ağda daha çok Türk merkezinin yer alması ile ilgili olarak “DIANA Hızlandırma Programına seçilen şirketler teknolojilerini geliştirebilecekleri, test edebilecekleri ve doğrulayabilecekleri alt yapılara sahip 10’u ülkemizde yer alan 182 Test Merkezine ücretsiz erişim imkânı elde ediyor. Bu ağda Türkiye’den daha çok merkezinin yer alması sayesinde programın uygulamasında ülkemizin etkinliği artacak, desteklerden daha çok şirketimiz faydalanırken, programa seçilen şirketler ülkemizdeki test merkezlerini kullanabilecekler.” değerlendirmesini yaptı.

DIANA PROGRAMI

DIANA Programı NATO’nun teknolojik üstünlüğünün korunmasını ve çığır açan teknolojilerden etkin bir şekilde yararlanmasını amaçlıyor. Program ‘büyük veri’, ‘yapay zeka’, ‘otonomi’, ‘kuantum’, ‘biyoteknolojiler ve insan gelişimi’, ‘hipersonik’, ‘enerji ve itki’, ‘yeni malzemeler ve gelişmiş üretim’ ve ‘uzay olmak üzere dokuz teknoloji alanında sivil ve askeri amaçlı teknolojiler geliştiren şirketlere 300 bin Avro’ya kadar hibe desteği sağlıyor.

TÜRKİYE’DEKİ TEST MERKEZLERİ

Kuzey Atlantik Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı Programının Türkiye’deki  Test Merkezleri şöyle:

TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Biyolojik Kimyasal Test Merkezi, KBRN Savunma Teknolojileri Araştırma Grubu, ODTÜ Mikro Elektromekanik Sistemler Merkezi (MEMS), ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi (GÜNAM), Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM), Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM), İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG), TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi, BİAS Mühendislik.