MİLLİ EGEMENLİK HERKES İÇİN VAR

  • Eklenme Tarihi :09.04.2022 | 00:35

KADIN VE CUMHURİYET BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN BÜTÜNDÜR

MİLLİ EGEMENLİK HERKES İÇİN VAR

 

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurhayat Kılınç, Türk Kadının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının yıldönümünde açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının ilk adımının 3 Nisan 1930 tarihinde atıldığını kaydeden Kılınç; “92 yıl önce bugün, Belediye Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiş ve kadınlar yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Bir kez daha Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve eşitlik mücadelesine omuz verenleri saygıyla ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet, aslında bir kadın devrimidir. Kadın ve Cumhuriyet birbirini tamamlayan bir bütündür. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kadın erkek bir arada kurduğumuzu vurgulamış ve şöyle demiştir: “Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.”

MİLLİ EGEMENLİK HERKES İÇİN VAR

Partimizin ilk kadın üyesi ve Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan, örnek bir siyasi profil olmuştur. Çok iyi bir eğitim almış ve yaptığı konuşmalarda, kadının seçme ve seçilme hakkını savunmuştur. Milli hakimiyetin, cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm millete ait olduğunu vurgulamıştır. Milli egemenlik bir bütündür ve sadece toplumun bir kesimini oluşturan erkekler için değil herkes için vardır.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; hepimizi özgürleştiren laiklik ilkesine sımsıkı sarılıyoruz. Eşitlik mücadelesini kadın-erkek bir arada veriyoruz. Eşitlik mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz. Eşitliği de özgürlüğü de ilk seçimlerden sonra bu topraklarda hâkim kılacağız. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın eşitlik mücadelemiz!” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber Merkezi)