Milletvekili Rızvanoğlu: Askeri yeşil alanlar iktidarın rant kıskacından kurtulamıyor - Hatay Gazetesi

Milletvekili Rızvanoğlu: Askeri yeşil alanlar iktidarın rant kıskacından kurtulamıyor

  • Eklenme Tarihi :07.07.2024 | 12:02
  • Muhabir :Haber Merkezi

Milletvekili Rızvanoğlu: Askeri yeşil alanlar iktidarın rant kıskacından kurtulamıyor

DEVA Partili Milletvekili Evrim Rızvanoğlu Orhaniye Kışlası’nın imara açılmasına tepki gösterdi. Rızvanoğlu, “Ecdat ecdat diyenler ecdat yadigarını yerle bir ediyor.” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, Orhaniye Kışlası’nın bulunduğu alandan yaptığı açıklamada, yeşil alan olan arazinin imara açılmasına tepki gösterdi.

Milletvekili Rızvanoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

“Askeri yeşil alanlar iktidarın rant kıskacından kurtulamıyor”

İktidarın askeri alanları yeşil alan olmaktan çıkararak imara açmasına tepki gösteren Rızvanoğlu “Arkamda görmüş olduğunuz Orhaniye Kışlası, İstanbul Beşiktaş’ta önemli bir yeşil alan. İsminden de anlaşılacağı gibi burası eskiden askeri bir araziydi.   Ancak 2016 yılında, iktidar askeri arazileri şehir dışına çıkarma kararı aldı.  İktidar o dönem arazilerin yeşil alan kalacağını söyledi.  Ama maalesef yeşil kalacağı söylenen bu alanlar iktidarın rant kıskacına girdi ve kurtulamıyorlar.   Son olarak da 2. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayını korumak için yaptırılan bu alan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle imara açıldı. Askeri araziler yeşil kalacak diyenler, şimdi burada arkamda gördüğünüz bu iş makinalarının çalışmasına, koca koca binaların yapılmasına izin veriyorlar. Üstelik ecdat yadigarıymış, içinde kültür bakanından tescilli bina varmış filan hiç umursamadan...  Yani resmen ecdat ecdat diyenler ecdat yadigarını yerle bir ediyor.” dedi.

“İktidar bu şehre ve insanına daha ne kadar ihanet etmek istiyor”

Alanın stratejik önemine değinen Rızvanoğlu “Daha da vahimi bu bölge tehlikeli deprem bölgesi içinde yer alıyor.  Bu iktidar buraları betonlaştırıp, nüfus yoğunluğunu artırarak bu şehre ve insanına daha ne kadar ihanet etmek istiyor? Ayrıca buranın altında önemli su yolları da geçiyor. Siz İstanbul’u susuz mu bırakmak istiyorsunuz? Zaten benzer düşünceleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi de plan değişikliği teklifinde Bakanlıkla paylaşmıştı.” ifadelerinde bulundu.

“Gelin rantı değil, 16 milyon İstanbullu’nun geleceği düşünün”

Rızvanoğlu iktidara çağrı yaparak açıklamasını sonlandırdı: “Ben de bugün buradan iktidara yerinden bir çağrı yapmak istiyorum, gelin bu tarihi yanlıştan dönün. Gelin İstanbulları nefessiz bırakmaktan, betona boğmaktan vazgeçin. Gelin tarihi ve kültürel mirasımıza samimi bir şekilde sahip çıkın. Gelin rantı değil, 16 milyon İstanbullu’nun geleceği düşünün”.