MİLLETVEKİLİ ÇİRKİN’DEN EMEKLİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ - Hatay Gazetesi

MİLLETVEKİLİ ÇİRKİN’DEN EMEKLİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ

  • Eklenme Tarihi :09.07.2024 | 16:58
  • Muhabir :MURAT MUTLU

MİLLETVEKİLİ ÇİRKİN’DEN EMEKLİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ

İYİ Parti Hatay Milletvekili A. Şefik Çirkin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle memur ve işçi emeklilerinin zam oranlarıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 

TBMM Başkanlığı’na verdiği soru yazılı soru önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer everen İYİ Parti Hatay Milletvekili A. Şefik Çirkin, “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre altı aylık enflasyon yüzde 24,73 olarak hesaplanmıştır. Buna göre, temmuzda memur ve memur emeklilerinin maaş zam oranı yüzde 19,3, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı yüzde 24,73 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan temmuz ayında asgari ücretlilere zam yapılmamış ve kök aylığı 8 bin 383 TL'nin atlında olan emeklilerin zam oranı ise yüzde sıfır olmuştur.  Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu tarafından haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ev ve işyerlerine gelecek zam oranı da belli olmuştur. TÜİK'e göre TÜFE'deki değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,60 ve 12  aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 olarak gerçekleşmiş ve buna göre temmuzda kiralara uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 65,07 olmuştur.” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÇİRKİN’DEN EMEKLİLER İÇİN BAKAN ŞİMŞEK’E 3 SORU

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu sorulara yer veren İYİ Parti Hatay Milletvekili A. Şefik Çirkin, “1-Temmuz ayında açıklanan maaş artışları memur ve memur emeklileri için yüzde 19.3, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı yüzde 24, 73 oranında artarken, asgari ücretlilerin ve kök maaşı ortalama 8 bin civarında olan  emeklilerin maaşında bir değişim olmazken, kiralara uygulanabilecek zam oranının yüzde 65,07 oranında açıklanması durumunda kiralık konutlarda yaşayan vatandaşlarımızın bu artışı nasıl karşılayabileceği düşünülmektedir? 

2-Büyükşehirler başta olmak üzere il bazında yıllık kiralık ev fiyatlarında artış ne kadar olmuştur? 

3-En düşük emekli maaşının 10 bin lira, asgari ücretin 17 bin lira olduğu dikkate alınarak  emekliler ile asgari ücretle geçinen vatandaşlarımız için konut yardımı yapılması ve/veya yapılacak sosyal konutlarda bu vatandaşlarımıza barınma imkanı sağlanması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.