MİLEYHA KUŞ CENNETİ KORUMA ALTINA ALINACAK - Hatay Gazetesi

MİLEYHA KUŞ CENNETİ KORUMA ALTINA ALINACAK

  • Eklenme Tarihi :12.05.2024 | 15:11
  • Muhabir :Haber Merkezi

MİLEYHA KUŞ CENNETİ KORUMA ALTINA ALINACAK

Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, Mileyha Kuş Cenneti’ni koruma altına alacaklarını bildirdi. Bu konuda ilk adımı attıklarını belirten Başkan Karaçay, bölgeye eskisi gibi moloz dökülmesine ve kirletilmesine asla izin vermeyeceklerini belirtti.

 

Milleyha Kuş Cenneti’ni korumak ve sahip çıkmak için konunun uzmanları ve kuş gözlemcileri ile birlikte bir eylem planı için çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Karaçay, “Uzun yıllardır kuşların yaşam yeri olmasına rağmen bilinçsiz moloz dökümü ve avcılık yüzünden büyük bir tehlike altında olan Milleyha Kuş Cenneti’nde Belediye Başkan Yardımcımız Sn. Hasan Fehmi Görür, Yuvaproject temsilcisi Gizem Cabaroğulları, Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu ile birlikte incelemelerde bulundu.

İlk iş olarak Milleyha’da bilinçsizce dökülen moloz ve çöpleri buradan kaldıracak, daha sonra da buradaki avcılığın önüne geçilmesi için doğa dostu gözlem kuleleri yaparak 24 saat boyunca ekiplerimiz tarafından güvenlik önlemi alınmasını sağlayacağız.

Burada leylek ve daha bir çok kuş türünün yuva yapması ve burada konaklaması için ekolojik sisteme uyumlu direk ve yuva çalışmaları yapacağız. İleriki süreçte de halkımız için Milleyha’yı, hem bölge halkı hem de turizm açısından doğal bir tabiat parkına dönüştüreceğiz.” dedi.