Memur-Sen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı Protesto Etti - Hatay Gazetesi

Memur-Sen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı Protesto Etti

  • Eklenme Tarihi :27.04.2024 | 15:16
  • Muhabir :Haber Merkezi

Memur-Sen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı Protesto Etti

Memur-Sen’in toplu sözleşme kazanımı olan ve toplamda 250 bin kamu görevlisinin faydalandığı “Koruyucu Giyim Yardımı”nın Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin birçok kamu kurum ve kuruluşlarına göndermiş olduğu yazı sonrası hukuksuz bir şekilde engellenmeye çalışılması Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde protesto edildi.

 

Anayasayı ve Uluslararası Sözleşmeleri hiçe sayarak, Toplu Sözleşme hükümlerini uygulamayan ve keyfi yorumlayan, Memur-Sen kazanımlarını gasp eden Hazine ve Maliye Bakanlığı protesto edildi. Gerçekleştirilen eyleme, Memur-Sen Genel Yönetim Kurulu üyeleri ile Konfederasyon bünyesindeki sendikaların genel başkanlarının yanı sıra çok sayıda kamu görevlisi ve basın mensubu katıldı.

“Toplu sözleşme kazanımlarını uygulamak tercih değil zorunluluktur”

Eylemde basın açıklaması gerçekleştiren Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, haksızlığı haykırmak için bu eylemi düzenlediklerini söyleyerek, “Toplu sözleşme masasında kılı kırk yararak elde ettiğimiz kazanımlar; Hazine ve Maliye Bakanı adına genel müdür imzasıyla engelleniyorsa; toplu sözleşme masasının da, toplu sözleşme taraflarının da, masada aldığınız kazanımların da bir anlamı yok demektir. Böyle bir adaletsizlik, böyle bir garabet nasıl olur? Bu haksızlığa nasıl susulur?” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme hükümlerini uygulamak bürokratik mekanizmanın bir tercihi değil, yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Tonbul, “Koruyucu Giyim, 2012 yılında gerçekleştirilen ilk toplu sözleşme kazanımıdır. Ey Maliye Bürokratları… 12 yıldır sorunsuz uygulanan bu hüküm bugün neden sorun oldu? Soruyoruz… Kamu işveren temsilcilerinin hiçbir şerhi olmadan 6 dönem boyunca sıkıntısız uygulanan ‘Koruyucu Giyim Kazanımı’mız, bugün ne oldu da engelleniyor?” dedi.