LÜTFÜ SAVAŞ TEK BAŞINA SORUMLU DEĞİL

  • Eklenme Tarihi :18.01.2024 | 10:25
  • Muhabir :Haber Merkezi

HBB BAŞKANI SAVAŞ, HABER TÜRK’TE GAZETECİ ERSOY’UN SORULARINI YANITLADI:

LÜTFÜ SAVAŞ TEK BAŞINA SORUMLU DEĞİL

Mevcut hükümetin çıkardığı Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre afet halinde 8 bakanlığın devreye girmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Savaş, “Depremde yapılan çalışmalar ile ilgili sadece Lütfü Savaş tek başına sorumlu değil. TAMP’a göre afet halinde 8 bakanlık devreye girmeli. Bize sadece iki sorumluluk verilmiş onlarda TAMP’ta yazılı olan sorumluluklar. Biz buna rağmen depremin 3’üncü gününden itibaren sahadaydık ve 3 bin 800’den fazla vatandaşımızı kurtardık.” dedi.

 

HATAY BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı ve CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, CHP Genel Merkezi tarafından adaylığının açıklanmasının ardından Haber Türk’te, Gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un, konuğu oldu. Ersoy’un sorularını içtenlikle yanıtlayan Başkan Savaş, depremden sonra kendisine yöneltilen suçlamalara cevap vererek, sosyal medyada kendisine yönelik linç kampanyasının başlatıldığını söyledi.

KRİZ HALİNİ PLANLAMAK İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ GÖREVİDİR

“TAMP’a göre kriz halini planlamak İçişleri Bakanlığının görevidir. Alt yapıdan Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı sorumludur. Su kanalizasyon, arıtma tesisi gibi hatların meydana gelen hasarı tespit ederek acil onarımını yapmak, en kısa sürede hizmetlerin normale dönmesini sağlamak koordinasyonundan sorumludur. Afet sonrasında haberleşme konusunda yetkili Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığıdır ki, biz 8 gün boyunca haberleşemedik. Acil barınma sorunundan AFAD sorumlu, Elektrik’ten, Doğalgaz’dan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı sorumlu. Ulaşımdan, Ulaşım ve Alt Yapı Bakanlığı, Tarım ve Ormandan, Tarım ve Orman Bakanlığı sorumlu. Yani ormanda mahsur kalan varsa onları kurtarmak Tarım ve Orman Bakanlığının sorumluluğunda.”

BURADA LÜTFÜ SAVAŞ TEK BAŞINA SORUMLU DEĞİL

“Burada Lütfü Savaş tek başına sorumlu değil. Yani burada 8 bakanlık var ve afet durumunda bunlar devreye girmeli. Bizim ise afet durumunda 2 sorumluluğumuz var. Sadece mezarlıkta defin işlerini bize veriyor bu yönetmeliğe göre birde yangınlarda yardım eder diyor. Ama biz afetin ilk saniyelerinden itibaren görevimizin başındaydık ve Hatay’ı hiç bırakmadık.” dedi.

HATAY’IN TECRÜBELİ BİR İSME İHTİYACI VAR

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un, “Büyükşehir Belediye Başkanlığına neden tekrar aday oldunuz? Sorusunu da yanıtlayan Başkan Savaş, “Çünkü Hatay’ın şu anda tecrübeli bir insana ihtiyacı var. Biz depremin 10’uncu günden itibaren Yıldız Teknik Üniversitesinden 126 tane akademisyenle, sivil toplum örgütleriyle yani odalarla, hem Hatay’daki hemde yurt içindeki odalarla ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile plan ve projeler yapıyoruz. Yani Hatay sadece bina yapmakla kurtulmaz. Hatay yaşayan bir şehir. Hatay kültür ve  özellikle medeniyet konusunda dünyada ilkleri olan bir şehir. Bu birikimi tekrardan hayata geçirmemiz lazım. Bunun için Hatay’ın ulaşımdan tutunda, sosyal hayatına kadar şu ana kadar sadece 15 alanında, 126 akademisyen çalışıyor. Çalışmalarını bitirdiler. Bu ayın sonunda biz ne yapacağımız konusunda açıklama yapacağız.”

SEÇİMDE YİNE EN GÜÇLÜ ADAY BİZİZ

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un, “Sizin tuhaf bir durumunuz da var. Ak Parti’den aday gösteriliyorsunuz kazanıyorsunuz, CHP’den aday gösteriliyorsunuz kazanıyorsunuz. CHP sizi aday göstermeseydi, İyi Parti’den aday olsanız kazanır mıydınız seçimi?” sorusuna, “Yok ben iki dönemdir Cumhuriyet Halk Partisindeyim. Bu dönemde de Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olmak isterdim. Sayın genel Başkanımız 4 tane anket yapmış, sonuç itibari ile bizi tercih etti. Sayın genel başkanımıza, MYK üyelerimize, PM üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seçime gireceğiz ve hep birlikte kazanacağız. En güçlü aday biziz. Şöyle ifade etmek gerekiyor. Neden kazanıyoruz. Çünkü üretiyoruz. Ürettiğimiz içinde kazanıyoruz. Birleştiriyoruz insanlarımızı ” diye konuştu.