KPSS’DEKİ ŞAİBELER AYDINLATILMALI

  • Eklenme Tarihi :05.08.2022 | 09:50

Eğitim-İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal, Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) şaibelerin derhal aydınlatılması gerektiğini bildirdi.

KPSS’DEKİ ŞAİBELER AYDINLATILMALI

ÖSYM’nin yıllardır tartışılmayan ve şaibelerle gündeme gelmeyen tek bir sınav düzenlemediğini idaa eden Günal, “Yıllardır tartışılmayan, şaibelerle gündeme gelmeyen tek bir sınav dahi düzenleyemeyen ÖSYM, sadece bu konuda yaratabildiği istikrarı sürdürmektedir. Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme gelmektedir.” dedi.

YURTTAŞLARDA İNFİAL YARATTI

Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS’deki onlarca sorunun, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynısının çıktığını belirten Günal, “Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman yurttaşlarda infial yaratmıştır. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER’e şikayette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etmiştir. Henüz uzak olmayan bir geçmişte, sınav sorularının FETÖ mensuplarına sızdırıldığı, sızdıranların değil bu hırsızlığı ifşa edenlerin yargılandığı düşünüldüğünde, ne yazık ki bu vahim iddiaların imkansız olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır.”

EN GÜNCEL ÖRNEK

“ÖSYM’nin kafasını kuma gömmek yerine kamuoyuna somut cevaplar vermesi, şaibeleri aydınlatması şarttır. Yeni mezunundan öğretmenine, doktorundan avukatına kadar kamuda çalışmak isteyen her kesimden insanın bir umutla girdiği KPSS, adayların donanım ve birikimini ölçmekten uzak olduğu kadar, güvenirlilikten de uzaktır. Son KPSS de, beraberinde getirdiği iddialarla bunun en güncel örneği olmuştur.” dedi.

HESABI SORULACAK

“Eğitim-İş olarak; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği, ülkenin geleceği olan gençlerimizin umutlarının karartılmasına sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz.” diyen Günal yazılı açıklamasını şöyle tamamladı, “İlgili kurullarımızla KPSS’ye dair her iddiayı kapsamlı biçimde araştırdığımızı ve bu araştırmalarımızın sonucunda iddialar doğrulandığı taktirde hem kamuoyunu bilgilendirme hem de hukuken hesap sorma görevimizi yerine getireceğimizi ilan ediyoruz. Bugünkü koşulların verdiği suni dokunulmazlıkla hırsızlığa kalkışanlara Eğitim-İş olarak bir tüyo da biz veriyoruz: Kamuda çalışabilmenin torpil ve kopyadan değil, akıl ve alın aklığından; liyakatten geçtiği bir düzen kurulacak ve o düzende bugün ve geçmişte işlenen suçların hesabı sorulacaktır!” (Haber Merkezi)