KIRIKHAN’DA BUĞDAY HASADI

  • Eklenme Tarihi :06.06.2022 | 11:29
  • Muhabir :

Ülkemizin en verimli topraklarından olan Amik Ovası’nda buğday hasadı devam ediyor. Kırıkhan Danaahmet Mahallesi’nde 110 dekar alanda ekilen buğdayın hasadı gerçekleştirildi.

KIRIKHAN’DA BUĞDAY HASADI

Hasat etkinliği; Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan İlçe Kaymakamı Mahmuthan Arslan, Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ve üreticilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

İlimizde mevsimsel şartların tarımsal üretimimiz için elverişli gitmesiyle bu yıl verimde artış beklediklerini söyleyen İl Müdürü Ergün Çolakoğlu açıklamasında; ‘Buğday, hem ülkemiz hem de İlimiz çiftçilerinin gelecek umudu taşıdığı ürünlerin başında gelmektedir. Amik Ovamız verimli topraklara sahip ve bu sebeple her geçen gün üretim alanımız artmaktadır. Bölgemiz önemli buğday üretim merkezlerinden birisidir. Bugün Kırıkhan İlçemizde 110 dekar alanda ekilen buğdayın hasadını gerçekleştirmekteyiz. Bu yıl İlimiz Amik Ovası’nda hasadı süren buğdayın ekimi 495.000 dekar alanda başarılı bir şekilde yapılmış olup 245.000 ton rekolte beklenmektedir. Buğdayda verim ve kalitenin düşmemesi için hasat öncesinde zararlılarla ve hastalıklarla ilgili çalışmaları İl Müdürlüğümüzce sürdürmeye devam etmekteyiz. Buğdayda beklediğimiz yüksek rekolte, hem üreticimiz hem de bizim için çok sevindirici. Hasadın üreticilerimize bereketli ve kazançlı olmasını diliyorum.’ dedi.