KİMSENİN ÇİFTÇİYİ MAĞDUR ETMEYE HAKKI YOK

  • Eklenme Tarihi :29.01.2024 | 11:31
  • Muhabir :Haber Merkezi

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan Çiftçilerin Yaşadığı Mağduriyeti Meclis Gündemine Taşıdı

KİMSENİN ÇİFTÇİYİ MAĞDUR ETMEYE HAKKI YOK

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin çalışkan  çiftçleri kimsenin mağdur etmeye hakkı olmadığını söyledi. Özellikle son yıllarda çiftçilerin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıyan Çalışkan şunları söyledi “ İktidar mensuplarının seçimlerde oy avcılığı yaptığı yerdir Ziraat odaları ama bilelim ki çiftçiler bu ülkenin üvey evladı değildir ki devlet babadır güven verir. Çiftçi, emekli olacağım hayaliyle bekliyor. Sonradan yok olmaz, pardon deyip, hiç kimsenin bu çiftçiyi mağdur etmeye hakkı yok. Özellikle son yıllarda yaşadığımız pandemi, Rus-Ukrayna Savaşıyla ve gıda kriziyle tarım alanındaki üretimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

 

Çiftçinin emekli olunca da sorun yaşanacağını, emeklinin 25 bin lira para alması gerektiğini söyleyen Çalışkan, emeklilerin açlığında altında bir ücrete mahkûm edildiğini ifade etti. Yaşanan mağduriyete sert çıkışan Çalışkan, hükümetten sorunun bir an önce giderilmesini istedi.

‘’ON BİNLERCE ARAZİ SU ALTINDA’’

Deprem bölgesindeki tarıma da değinen Çalışkan, Hatay'ın Amik Ovası’nda yaşanan sorunları aktardı:

‘’Üç beş kepçeyle DSÖ çalışıyor, çabalıyor ama bu kaplumbağa hızıyla giderlerse belki 10 yılda bu sorunu çözemezler. Biz bunlara seyirci kalamayız, çiftçinin sesini işitmek zorundayız. Tarımsal üretimin her geçen gün azaldığı, tarım alanında çalışan insanların yaşının yükseldiği, herkesin burnunun ucuyla itmek zorunda kaldığı bir dönemde böyle yaparsanız yarın bizde Gazze’nin mahkum olduğu açlık kriziyle karşı karşıya kalırız” dedi.