İŞBİRLİĞİ İÇİN BURADAYIZ

  • Eklenme Tarihi :24.10.2023 | 13:08
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

BAŞKAN SAVAŞ: HATAY’IMIZ İÇİN POZİTİF BİR PROJELERİN İÇİNDE OLMAK BU ZAMANDA OLDUKÇA ÖNEMLİ

İŞBİRLİĞİ İÇİN BURADAYIZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın yeniden ayağa kalkması ve yapılanması amacıyla Hollanda’da ziyaret gerçekleştirdi.

 

Amsterdam Belediyesi ile Hollanda Belediyeler Birliği’nin konuğu olarak Hollanda’da temaslarda bulunan Savaş’ı Türkiye’nin Hollanda Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy havaalanında karşıladı.

Ziyaretlerinde Lahey Büyükelçisi Selçuk İnan’ı da ziyaret ederek deprem sonrası acil kurtarma, yardımların ulaşması gibi konularda Hatay’a vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eden Savaş ayrıca depremden bir gün sonra Hatay’da arama-kurtarma çalışmalarına destek veren Amsterdam Belediye Başkan Vekili Touria Meliani ekibi ile görüştü.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Kalkınma Bankası, Hollanda Belediyeler Birliği, Amsterdam Belediyesi, Delf Üniversitesi gibi kurumların temsilcileri ile Hollandalı akademisyenler, kent plancıları, finans uzmanları ve işverenler Birliği ile Hatay için ortak bir konsorsiyum oluşturmaya karar verildi.

“UMDUĞUMUZDAN ÇOK DAHA GÜZEL VE POZİTİF GELİŞMELERİN OLDUĞU GÖRÜŞME OLDU”

6 Şubat depreminin ardından Hatay’ın daha sağlıklı ve güvenli yapılanması için gerek yurtiçi gerekse yurtdışında görüşmeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Savaş, “ Bugün burada sivil toplum örgütleri, iş adamları ve parlamentoda görev yapan milletvekillerimiz ile buluştuk. Umduğumuzdan çok daha güzel ve pozitif gelişmelerin olduğu bir görüşme oldu. Depremden sonra yardım etmek isteyen resmi ve sivil toplum kuruluşlarının olması bizi çok mutlu etti. Temsilcilerimiz de Hatay ve deprem bölgesindeki gelişmeleri takip edecek ve sahiplenecekler. Bundan sonrası için umut verici olduğunu gördük. Daha önce de Amsterdam Belediye Başkanı Femke Hanım ile gelen ekip Hatay’da bizlerle buluşmuştu. Hatay’ı yeniden ayağa kaldırmak için program yapmışlar. Bizler de burada öngördüğümüz Hatay’ın altyapı ve üstyapı projelerini konuştuk.” dedi.

“ SADECE PARA VE YARDIM İSTEMEYE GELMEDİK, İŞBİRLİĞİ İÇİN BURADAYIZ”

Hollanda’da Hatay için önemli adımlar atılması açısından önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini de ifade eden Lütfü Savaş, “ Her iki taraf da çok güzel adımlar attı. Bundan sonraki sürecin daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Biz buraya sadece para ve yardım istemeye gelmedik. İş birliği için buradayız. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak burada hükümet nezdindeki bakanlık, STK ve belediyeler ile iş birliği konusunu masaya yatırdık. İnşallah gelişmelerle Hatay’a ve deprem bölgelerine katkı sağlayacak projelerin altına imza atacağız. Hatay’ımız için pozitif projelerin içinde olmak bu zamanda oldukça önemli.” diye konuştu.