İNSAN MERKEZLİ SENDİKACILIK YAPTIK

  • Eklenme Tarihi :08.12.2022 | 10:18
  • Muhabir :

Engelli memurların mesai saatlerinin özür durumlarını da dikkate alınarak diğer memurlardan farklı şekilde düzenlenmesini sağladık

İNSAN MERKEZLİ SENDİKACILIK YAPTIK

Büro Memur Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Özkan Aslan, bugüne kadar insan merkezli sendikacılık anlayışını merkeze alarak, kamuda 66 bini aşkın kadrolu engelli memur arkadaşlarının  görev almasında sendikalarının alın terinin bulunduğunu ve yaptıkları çalışmaların meyvesi olan birçok kazanıma imza attıklarını bildirdi.

Aslan yaptığı yazılı açıklamasında, engellilerin kamuya atanırken genel hükümlerin dışında tutularak bağımsız bir merkezi sınavla atamalarının yapılmasını sağladıklarını belirterek, “ Kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinden birisi engelli olan personele tayin kolaylığını, mesai saatlerinde saatlik izin verilmesini, gece vardiyası ve nöbetlerden muaf tutulmasını sağladık. Engelli ve engelli yakını olan memurlara kamu konutlarından yararlanmak için pozitif ayrımcılık yapılmasını sağladık. Engelli memurların mesai saatlerinin özür durumlarını da dikkate alınarak diğer memurlardan farklı şekilde düzenlenmesini sağladık. Aile yardımı ödeneğinin engelli çocuklar için yüzde 50 artırımlı ödenmesini sağladık. Engelli kamu görevlilerinin mesleki uyum eğitimlerinin ve fiziki çalışma koşullarının iyileştirilmesini; görevlendirilmeleri halinde refakatçilerin kendilerine eşlik etmesi uygulamasının hayata geçirilmesini sağladık. Ayrıca engellilerin hâkim ve savcı olmasını engelleyen ayrımcı hükümleri ortadan kaldıran yasa değişikliğine katkı sağladık. Yardımcı Hizmetler Sınıfı dahil olmak üzere kamuda herkesin bir şekilde içerisinde kendini bulduğu, tüm kamu görevlilerini kapsayan 3600 ek gösterge çalışmasından engelli kamu görevlilerimizin de yararlanmasını sağladık.” dedi. (Haber Merkezi)