İKTİDAR EXPO HATAY’DAN 1 KURUŞU ESİRGEDİ

  • Eklenme Tarihi :25.03.2022 | 10:26
  • Muhabir :

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur TBMM’de, 1 Nisan 2021’de ziyaretçilerine kapılarını açacak EXPO 2021Hatay ile ilgili konuştu.

İKTİDAR EXPO HATAY’DAN 1 KURUŞU ESİRGEDİ

CHP’li Güzelmansur, EXPO 2016 Antalya'ya oluk oluk para akıtan iktidarın EXPO 2021 Hatay'dan bir kör kuruşu esirdiğini söyledi. İktidarın Antalya EXPO için özel kanun çıkardığını, özel ajans kurduğunu, Meclis’e Antalya EXPO mesaisi yaptırdığını hatırlatan Güzelmansur “Bırakın mesaiyi, siz herhangi bir iktidar temsilcisinin ağzından bu Mecliste bir saniye de olsa EXPO Hatay lafını duydunuz mu? Niye duymadık? Bu Gazi Mecliste Antalya halkının iradesi var da Hatay halkının iradesi yok mu” dedi.

Güzelmansur konuşmasına şöyle devam etti: “Antalya EXPO için Maliye Bakanlığından her yıl kaynak aktardığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, Türkiye İhracatçılar Meclisinin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin beş yıl boyunca kaynak aktarmasını yasal zorunluluk hâline getirdi. Şimdi soruyorum: Her yıl en fazla vergi ödeyen illerin başında gelen Hatay'ın EXPO'su bu çabaların onda 1'ini bile hak etmiyor mu?”

THY, EK SEFER KOYARAK DESTEK OLMALI

Antalya EXPO’ya erişim için özel raylı sistem yapılırken, Hatay EXPO’ya erişim için ek sefer dahi konulmadığına dikkat çeken Güzelmansur“İktidar Antalya'ya özel olarak EXPO Sergi Alanı ile havalimanı ve otogar erişimi sağlamak için 20 kilometrelik raylı sistem yaptı. Türkiye'nin ulusal hava yolu şirketi Türk Hava Yolları, iktidarın talimatıyla EXPO 2016'da Antalya'nın ana hava yolu sponsoruydu. Hatay EXPO’da ise, THY, bırakın sponsor olmayı ek sefer dahi koymuyor. Bu ayrımcılık niye? Türk Hava Yollarına buradan sesleniyorum: Siyasi değil millî davranın; tüm büyükşehirlerden Hatay'a uçak seferleri koyun, sefer sayılarını artırın” dedi.

EXPO SADECE HATAY’A DEĞİL TÜRKİYE’YE DE KAZANDIRACAK

Hatay EXPO’nun sadece Hatay’a değil, Türkiye’ye kazandıracak bir organizasyon olduğunu ve milli şuurla sahiplenilmesi gerektiğini söyleyen Güzelmansur şunları söyledi: “İktidar, bildiğimiz kadarıyla Antalya EXPO'ya 1,8 milyar lira kaynak akıttı, o zamanın kuruyla 600 milyon dolar kaynak akıttı. Hatay EXPO'dan esirgenen kaynak ise 70 milyon dolardı. Yani Antalya'ya akıtılan kaynağın 10’da 1'i…”

EXPO HATAY’IN KAZANIMLARI TÜRKİYE’NİN OLACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Expo Hatay’ı iktidara rağmen başarıyla gerçekleştirdiğini söyleyen Güzelmansur konuşmasına şu sözlerle devam etti: “İktidarHatay EXPO için, ne kanun çıkardı, ne ajans kurdu, ne personel istihdam etti, ne arazi tahsis etti, ne raylı sistem yaptı, ne tanıtımını gerçekleştirdi, ne sponsor bağladı, ne de 600 milyon dolar kaynak akıttı. Ama iktidara rağmen halkın belediyesi Hatay Büyükşehir Belediyesi aslanlar gibi tek başına EXPO 2021'i gerçekleştiriyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İktidar, Hatay EXPO'ya bir kuruuş dahi vermedi ama Hatay EXPO'ya gelecek yüz binlerce yabancı ziyaretçisiyle, getirdikleri dövizlerle, orada kurulacak iş bağlantılarıyla, ülkemizin tanıtımına katkısıyla elde edilen tüm kazanımlar hem Hatay'ın hem de Türkiye'nin olacak; iktidarda, Hatay EXPO'dan esirgediği desteğin utancı kalacak.” (Haber Merkezi)

 

Haberin Videosu