İKİ AY İÇERİSİNDE, TAM 75 BİN KONUTU HAK SAHİPLERİNE VERİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :04.02.2024 | 16:37
  • Muhabir :Haber Merkezi

İKİ AY İÇERİSİNDE, TAM 75 BİN KONUTU HAK SAHİPLERİNE VERİYORUZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlık olarak dört büyük şehirde ve bazı ilçelerde şehir merkezlerini yapma gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak, “Şu anda orada da inşaatlara başlamış bulunuyoruz. Haliyle altyapı çok zarar gördü. Elde ettiğimiz krediyi, o bölgedeki belediyelerimize hibe olarak veriyoruz. 56 milyar lira bir kaynak ayrıldı.” Dedi  Bakan Mehmet Özhaseki şunları söyledi: “Pazar günü de Gaziantep’in İslahiye ilçesindeyiz. Salı günü hem anma törenleri hem de yine kura çekimleri için Kahramanmaraş’ta olacağız. Şanlıurfa, Adıyaman gibi her gün bir ilimizde kura çekilerek, vatandaşlarımıza evlerini vereceğiz. İki ay içerisinde tam 75 bin konutu hak sahiplerine veriyoruz. Yani yarından başlayarak yaptığımız kura çekilişleriyle hak sahibi vatandaşımıza oturabilecekleri bu güvenli konutları inşallah teslim etmeye başlıyoruz. Nisan, mayıs aylarından başlayarak 15-20 bin civarında konutun teslimatını yapmış olacağız.”

 

“YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Depremin yaralarını sarmak için ilk gündeki gayretle çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Bakan Özhaseki, “Depremin nasıl ilk gününden itibaren ayaktaysak, o bölgede yaraların sarılabilmesi adına çaba göstermişsek aynı hızla heyecanla gayretle o bölgedeki yaraları sarmaya da devam ediyoruz. Bütün vatandaşlarımızın huzurla evlerine oturacakları ortamı sağlayıncaya kadar dur durak bilmeden koşmaya devam edeceğiz. Çok kısa süre içerisinde de oradaki hayatı normale döndürmek adına elimizden gelen çabayı ortaya koyup şehirlerimizi inşallah normalleştirmiş olacağız.” dedi.

“20 MİLYON KİŞİYE SIFIR ATIK EĞİTİMİ VERDİK”

Bakan Mehmet Özhaseki, konuşmasında iklim değişikliği ve erozyonla mücadele konularına da değindi. Bakanlık olarak başlattıkları Sıfır Atık projesinin, küresel çevre hareketine dönüştüğünün altını çizen Bakan Özhaseki, “7 yıl kadar önce Bakanlığımız tarafından başlatılan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri, değerli Emine Erdoğan hanımefendinin liderliğinde Sıfır Atık konusu bir dünya markası oldu. 20 milyon kişiye de bu konuda eğitim verdik.” diye konuştu.