İHH ANTAKYA ŞUBESİNDEN ÇALIŞKAN’A ZİYARET

  • Eklenme Tarihi :05.09.2022 | 12:14
  • Muhabir :

İHH Antakya Şube Başkanı İsmail Dökmeci ve beraberindeki heyet, Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan'ı iş yerinde ziyaret etti.

İHH ANTAKYA ŞUBESİNDEN ÇALIŞKAN’A ZİYARET

Kendilerine ulaşan emanetleri muhtaçlara en iyi şekilde ulaştırma gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Antakya İHH Başkanı Dökmeci, "Suriye savaşı nedeniyle Hatay'da yoğun olan mülteciler dolayısıyla derneğimiz ülkemizde en fazla hizmet veren şubedir. Ülkemizin tüm bölgelerinden ulaşan kıyafet, ev eşyası gibi ayni yardımları bizzat ilgili muhtaçlara ve Suriye içerisindeki kamplara ve diğer muhtaç bölgelere götürüp elden dağıtımını gerçekleştirip emin bir şekilde teslim ediyoruz. Ayrıca İHH yönetimi olarak arama kurtarma ekibini kurduk. Bu ekibimizde bürokratik işlemleri tamamlayıp gerekli eğitimleri aldıktan sonra bölgemizde bu alandaki büyük bir boşluğu gidermiş olacağız. Arama kurtarma başkanımız Sayın Ömer Bilgin kardeşimiz de kadrosuyla birlikte gönüllü kimselerden ve değişik meslek gruplarından oluşan ekibiyle birlikte çalışmalarını sürdürecek." dedi.

 

 Ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getiren Çalışkan, "En önemli hizmet insanlığa yapılan hizmettir. Yardım kuruluşlarının faaliyetleri bu açıdan çok önemlidir. Sizler sivil toplum örgütleri olarak yaptığınız çalışmalar ve yardımlar değerlidir ama esas olan işin siyasi boyutudur. Siyasi boyutu da en az sizin yardım faaliyeti kadar önemlidir. Çünkü bu yardımlar tabii ki güzel ama bomba yağan bir yere un yardımı yapmak, insanlara aç ölmeyin demektir. İnsanların ölmemesini sağlamak, barışa katkıda bulunmaktır. Son dönemde ülkemiz ile Suriye arasında barış yönünde atılacak adımları çok geçte kalınmış olsa, olumlu olarak değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

 Çalışkan, "Ancak bu noktada Suriyeli muhaliflerin gerek Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) bölgesinde yaşayan gerekse Fırat Kalkanı Barış bölgesinde yaşayan muhaliflerin de çekinceleri mutlaka güvence altına alınmalıdır. Burada biz sadece Suriye'yle anlaşma imzaladık deyip muhalifler rejimin insafına terk edilirse bu doğru bir davranış olmaz. Ülkemize güvenen muhaliflere bir güvence vermemiz, onların gerek dönüş yolunda gerekse ülkelerinde şu anda bulunan bölgeler içinde güvence altında olmalarını sağlamalıyız. Bir garantör ülke olarak bir şekilde olaya müdahil olmamız gerekir. Belki de bundan sonraki süreçte bu bölgeler Kuzey Irak'takine benzer federal bir yapıya da dönüştürebilir. Savaşın durması, sonra da can güvenliğinin temin edilmesi ve bu insanların da huzurlu yaşamlarının sağlanabilmesi gayet önemlidir. Yani iki devletin imza atmasıyla işlerin bitmeyeceği de bilinmelidir" dedi. İHH Antakya Şube Başkanı Dökmeci, Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan'a gösterdiği ilgi ve misafirperlikten dolayı teşekkür etti. Ziyarete Ensar Vakfı İl Başkanı Hüseyin Yanmaz, İHH Arama Kurtarma Ekip Başkanı Ömer Bilgin ve İHH Gönüllüsü Fadıl Orğan katıldı. (Haber Merkezi)