HURDA YAKANA EN AĞIR CEZA VERİLECEK - Hatay Gazetesi

HURDA YAKANA EN AĞIR CEZA VERİLECEK

  • Eklenme Tarihi :09.06.2024 | 11:40
  • Muhabir :Haber Merkezi

HURDA YAKANA EN AĞIR CEZA VERİLECEK

İskenderun’da hurdacıların bakır ve çeşitli plastik madde yakma sorunu, Haziran dönemi Belediye Meclis oturumuna taşındı. Duyarlılık gösteren Başkan Dönmez bu konuda kesinlikle müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

CHP’li Belediye Meclis üyesi Haydar Güvercin’in slayt gösterisiyle konuyu aktardığı belediye meclisinde hurda yakma işleminin hem vatandaşı rahatsız ettiğini, hem de çevreyi kirlettiğine işaret ederek yaptırım uygulanmasını istedi.

İskenderun Belediye Başkanı Dönmez de Hurdaların yakımı ve bertaraf etme işleminin bu şekilde vahşice olamayacağına vurgu yaparak “Kesinlikle biz bu tür çevreyi kirletenlere müsamaha göstermeyeceğiz. Daha önce bilgim olsaydı en ağır cezayı uygulardım. Bu konuda çok hassasiyetimiz var. Kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi.  

MERKEZ BANKASI TARİHİ BİNASINA 'TRAMPA' MODELİ

Hatay’ın  İskenderun ilçesinde deprem ve su taşkınları yüzünden yer arayışına giren Merkez Bankasının kentte kalabilmesi için Belediye Meclisi, ‘trampa’ modelini gündeme taşıdı.

Haziran dönemi meclis çalışmaları kapsamında gündemde bulunan maddeleri görüşmek üzere toplanan İskenderun Belediye Meclisi’nde Başkan Mehmet Dönmez, gündem dışı konuşmasında Merkez Bankası'nın durumu hakkında bilgi paylaştı.

Başkan Dönmez, İskenderun Belediyesi olarak, depremde tarihi binası hasar gören Merkez Bankası'nın kentten taşınmaması için Primemall AVM'nin arkasındaki arazisini rayiç bedeli ödenmek kaydıyla tahsis edeceklerini söyledi.

Başkan Dönmez Merkez Bankası'nın hasar gören tarihi binasını da kendilerine tadilat yaptırıp, ileride daha farklı bir konsepte hizmet vermek üzere kullanacaklarını belirterek “Bu şekilde hem tarihi bina elimizde kalacak hem de belediye olarak tadilatında para harcamamış olacağız" dedi.

KİRLİ BIRAKILAN PAZARA KAPANMA CEZASI!

 İskenderun'da kurulan semt pazarlarda, esnafın tezgahını kaldırdıktan sonra kirli halde bırakması nedeniyle Başkan Dönmez, "Defalarca uyardık, dinlemediler. Böyle bir kirlilik yok. Hiç kimsenin şehri kirletmeye hakkı yok. Artık cezayı işlem uygulayacağız. Temiz bırakılırsa sorun yok, kirli bırakılırsa kapatmalarımız sürecek" diye konuştu.

ARAÇ, EKİPMAN ALIMI YAPILACAK

Başkan Dönmez, "Beldeler dediğimiz mahallelerde en az 100 bin ton asfalt gerekiyor. Bu da yaklaşık 400 milyon TL para ediyor. Allah razı olsun, gittiğimiz her mahallede Fatih Başkanımızın yaptığı yolları, kaldırımları görüyoruz. Maalesef depremden sonra hasar gören sokaklarımız oldu, birçok mahallede İller Bankası tarafından yaptırılan içmesuyu şebekesi nedeniyle kazılan yollar var. Buraları çok acil toparlayıp, planlamamız gerekiyor. Sırf bu sebeple artık kazıya izin vermiyoruz, şartnamelerde üzeri kapatılsın diye ekleme yapıyoruz. İşin adını en başından koyuyoruz. Bu arada altyapı için, kanal temizleme aracı, kombine araçlar ve kanal görüntüleme aracı alacağız. Mahallelerin ihtiyaçlarına göre planlayacağız. Kütüphanenin yerini Valiliğe devredeceğiz. Valilik tamamlayınca bize tahsis edecekler. Plajı da Turizm Bakanlığına yaptıracağız. Sonra devralacağız" şeklinde konuştu.

ÇOCUK OYUN KÖYÜ ÜCRETLİ OLUYOR

Başkan Dönmez, önceliğinin yol, asfalt ve üstyapı olduğunu belirterek, "Deprem önceliklerimizi değiştirdi. Kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Sağolsun Fatih Başkanımız, şehrimize çok güzel bir çocuk oyun köyü kazandırdı, açılış sonrası ücretsiz kullanıma açtı. Biz burayı personel maaşını çıkaracak şekilde ücrete tabii tutacağız. Karayılan mesire yerini, Sarıseki kanyon parkı ve Denizciler'deki Parkları, o yörelerin esnafı tarafından işletilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Millet Parkı'nın tesisini de Kültür Müdürlüğünün kütüphane oluşumunu sağlaması kaydıyla vermeyi planlıyoruz. Bunlar hepsi kaynak olarak bize dönecek,. Sonra devirlerini alacağız" diye konuştu.

'SİZİN İÇİNİZE SİNMEYEN PROTOKOL İMZALAMAYACAĞIZ'

CHP Grubu tesislerin işletme şekli üzerine değerlendirme yapmak için süre istedi. Başkan Dönmez, "Sizin içinize sinmeyen protokol imzalamayacağız" dedi.