HBB BAŞKAN ADAY ADAYI KARA'DAN İGC'YE ZİYARET

  • Eklenme Tarihi :04.01.2024 | 13:55
  • Muhabir :Haber Merkezi

HBB BAŞKAN ADAY ADAYI KARA'DAN İGC'YE ZİYARET

 31 Mart'ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde CHP'den HBB Aday Adayı olan İşadamı Ayhan Kara, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Diyap Atar ve yönetim kurulu üyelerini cemiyet hizmet binasında ziyaret etti.

 

Gerçekleştirdiği ziyarette 6 Şubat'ta Hatay'da meydana gelen ve Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremin irdelenmesi ve hesap sorulmasının önemine değinen HBB Başkan Aday İşadamı Ayhan Kara, “Sebepleri irdelenmediği sürece, yıkımlara neden olan yapı stoğuna izin veren imzaların sahiplerine hesap sorulmadığı sürece, yeni bir hayatı kurarken yeni tavizler ve kişilere özel imar uygulamalarının önü alınamaz. Depremlere dirençli yeni yapı stokunu oluştururken de tarihi ve kültürel dokunun sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılması çok önemlidir." dedi.

HATAY'IN TARİHİ YERLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Büyük bir bölümü yerle bir olmuş Hatay'ı ve özellikle Antakya'yı nitelikli kadrolarla ortaya çıkarmak için aday adayı olduğunu belirten İşadamı Ayhan Kara, “Maalesef şuanda ortada bir şehir de kalmadı. Her yer yıkıldı. Tarihi ve kültürel dokusunu ortaya çıkarırken de kişilere özel imar uygulamalarının sona erdiği bir anlayışın hakim olması gerekiyor. Kentsel sit ile arkeolojik sit'in harmanlandığı bir açık hava müzesi konumundaki Hatay'ı yeniden ortaya çıkarmak, depremlere dirençli yapıları oluşturmak seçilecek belediye başkanının birinci ve tek görevi olmalıdır. Bunun için yola çıktım ve başaracağımıza da inanıyorum." dedi.

ENGELLİLER İÇİN UYGUN YAŞAM ŞARTLARINI OLUŞTURACAĞIZ

Depremin Hatay halkına yeni bir hayat zorunluluğu dayattığını belirten HBB Başkan Aday Adayı İşadamı Ayhan Kara, "Meydana gelen depremde binlerce insanın çeşitli uzuvlarını kaybettiği için bir engelliler ordusunun yaşayacağı gerçeği ile karşı karşıya kaldığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu insanlara uygun yaşam şartları oluşturmak birinci görevimiz olmalıdır. Bir kez daha 6 Şubat'ta Hatay'da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyor, göstermiş olduğunuz misafirperverlikten dolayı İGC Başkanı Diyap Atar ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basin mensuplarına teşekkür ediyorum." diye konuştu.