HAYAT PAHALILIĞI SORUNUNUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

  • Eklenme Tarihi :17.10.2023 | 12:44
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

HAYAT PAHALILIĞI SORUNUNUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen '2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda konuştu. Yılmaz, bütçe hazırlıklarının tamamlandığını belirterek, "2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bugün itibarıyla sunulmaya hazır hale gelmiştir. Bugün hükümetlerimizin 22'nci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizin ise 6'ncı bütçesi olan 2024 yılı bütçesi hakkında değerlendirmelerde bulunacak, ardından bütçemizi sembolik olarak bağlayacağız" dedi.

 

Yılmaz, orta ve uzun vadeli hedeflere uyumlu şekilde hazırlanan Bütçe Kanunu Teklifinin Meclis görüşmelerine ekim ayı içinde başlanacağını işaret ederek, "2024 bütçesi, Türkiye Yüzyılı'nı inşa etme yolunda gazi Meclis'imizin takdirine sunduğumuz ilk bütçemizdir. 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifimiz her şeyden önce 'dirençli şehirler', 'dirençli ekonomi' ve 'dirençli toplum' öncelikleri gözetilerek hazırlanmıştır. Türkiye'nin ortak aklı ile şekillendirilen politikalarımızın mali temelini oluşturan bütçemiz, her alanda inşa, ihya ve Türkiye'nin büyümesini önceleyen kalemleri içermektedir. Bu dönemde temel önceliğimiz depremle yıkılan şehirlerimizi daha iyi şekilde yeniden ayağa kaldırmak, geleceğe dönük afet risklerini azaltmaktır. Bir diğer temel önceliğimiz, mali disiplini esas alan, maliye ve para politikaları koordinasyonunu güçlendiren bir anlayış içerisinde makro finansal ve fiyat istikrarını sağlama hedefine katkıda bulunmaktır. Gerçekçi ve ayakları yere basan politikalarımızla, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen hayat pahalılığı sorununun da üstesinden geleceğiz. Bu bütçeyle insanımızın refahını artırmak başta olmak üzere milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirecek, güven ve istikrar iklimini tahkim edeceğiz" diye konuştu.

'ÜLKEMİZ, KESİNTİSİZ BÜYÜME SÜRECİNİ 13 YILA ÇIKARDI'

Küresel salgın, jeopolitik gerilimler ve savaşların gölgesinde dünya ekonomisinin, tam olarak arzu edilen toparlanmayı sağlayamadığını vurgulayan Yılmaz, "Artan risk ve belirsizlikler pek çok ülkede büyüme oranlarını sınırlandırmaktadır. Mevcut kırılganlıklar ve yeni risklerle beraber, 2022 yılında yüzde 3,5 büyüme kaydeden küresel ekonominin 2023 yılında yüzde 3, 2024 yılında da yüzde 2,9 oranında büyüyeceği öngörülmektedir. Bu süreçte, tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı zorluklar, devam eden tedarik zinciri sorunları ve Rusya-Ukrayna savaşıyla küresel enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan artışların yol açtığı şoklara karşın ülkemiz, 2022 yılında yüzde 5,5 oranıyla kuvvetli bir büyüme hızına ulaşmış ve kesintisiz büyüme sürecini 13 yıla çıkarmıştır. Halihazırdaki büyüme oranlarımız, ihracat ve istihdamdaki rekorlara kadar pek çok göstergemiz Türkiye Yüzyılına emin adımlarla girdiğimizin ispatıdır. Küresel iktisadi faaliyetlerdeki yavaşlamanın ve şubat ayında yaşadığımız deprem felaketinin etkilerine rağmen 2023 yılının genelinde ekonomik büyümemizin yüzde 4,4 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2024 yılı için de ekonomimizin daha dengeli bir talep kompozisyonuyla yüzde 4 oranında büyümesini ve enflasyondaki düşüşün de teminiyle diğer ülkelerden olumlu yönde ayrışmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.